Vícebojař Sýkora: O účast na MS v Pekingu ještě hodlám zabojovat

Vícebojař Sýkora: O účast na MS v Pekingu ještě hodlám zabojovat

Navzdory tréninkovému výpadku chce ještě zabojovat o účast na mistrovství světa. „Na limit mám sice už jen jeden pokus, ale zabojuju,“ říká juniorský mistr světa v desetiboji Jiří Sýkora. Jeden z největších talentů české atletiky nechyběl ani na Hrách VII. letní olympiády dětí a mládeže v Plzni působil v roli vlajkonoše Kraje Vysočina.

Věkem jste účastníkům olympiády dětí a mládeže hodně blízko. Jaký má z vašeho pohledu tohle klání smysl?
Je to skvělý nápad. Jsou tu děti, které už někam míří, a které se musely dostat přes různé výběry v kraji. Pro další roky jim to může jedině pomoci. Případné vítězství je může motivovat a budou chtít vyhrávat dál a naopak po případné prohře se budou chtít příště ukázat a porazit toho, kdo předtím porazil je.

Co byste svým mladším kolegům vzkázal nebo poradil?
Hlavně ať bojují, užívají si to, pokusí se o dobré výsledky a třeba i o nějaké osobní rekordy. Ale hlavně ať je ten sport a to zápolení se soupeři baví.

Jak se vyvíjí vaše sportovní sezona? Jak jste na tom po zdravotní stránce?
Bohužel, měl jsem menší výpadek a cítím, že to stále není stoprocentní. Proto stále měníme tréninky a nemůžeme dělat to, co bychom chtěli. Snad to tuto sezónu už nepůjde dolů a na tu další už budu plně připravený.

Co to znamená pro cíle v následujících měsících? Myslíte třeba i na srpnové mistrovství světa v Pekingu?
Na Peking bych rád myslel, ale nebude to vůbec jednoduché. Vzhledem k mému stavu budu mít na splnění limitu se jen jeden pokus, tak uvidíme. Prioritou pro tento rok je mistrovství Evropy do 23 let. Určitě myslím na přední pozice, ale nebude to vůbec lehké. I momentální výsledky například v bězích naznačují, že to není úplné ideální. Na šampionátu do 23 let však chci určitě zabojovat o medaili

Máte nějaký konkrétní bodový cíl?
Ideálně 8075 bodů, což je limit pro Peking. Kdyby se to však nepodařilo, nic se rozhodně dít nebude. Myslím, že před sebou mám stále hodně let, kdy by se to dalo stihnout.

Roman Šebrle či Tomáš Dvořák o vás mluví jako o velkém talentu české atletiky, potažmo desetiboje? Motivuje Vás to, nebo Vám to naopak trochu svazuje ruce?
Nechválí jen mě, jen nás tam určitě víc. Záleží hodně na zdraví, komu dovolí předvést výkony. Je příjemné, když to slyšíte, ale nic to nemění na skutečnosti, že musíte makat, skákat ještě výš a běhat ještě rychleji.

Milan Čech
člen programu Mladí novináři při ODM 2015