ODM 2015: Potvrdí domácí házenkáři roli favoritů?

ODM 2015: Potvrdí domácí házenkáři roli favoritů?

Na Olympiádě dětí a mládeže nereprezentují kraje jen jednotlivci, ale i družstva. Jedním z kolektivních sportů na ODM 2015 v Plzni bude házená, která se těší na západě Čech v posledních letech znovu velké popularitě díky úspěchům místního družstva v české extralize.

Na olympiádě dětí a mládeže se představí týmy házenkářů a házenkářek skoro ze všech krajů. Mezi děvčaty to bude chybět reprezentace Královehradeckého kraje, chlapecké družstvo pak nepostaví kraj Karlovarský. Přinášíme rozhovor s Róbertem Mičkem, ředitelem házenkářských soutěží na ODM.

V jaké fázi se nacházejí přípravy na ODM?

Připravujeme úpravu losování dle přihlášených družstev. Původně zpracované rozlosování bylo na 2 skupiny po 7. Jinak jsou soutěženou již připraveny. Losování družstev bude provedeno na zasedání exekutivy ČSH na jaře 2015 dle počtu přihlášených krajů. Nasazení se provede na základě celostátní ligy starších žáků a žaček.

Kolik krajských výprav bude soutěžit v házené?

V házené bude soutěžit 13 družstev holek (nepřihlásil se Králohradecký kraj) a 13 družstev kluků (nepřihlásil se Karlovarský kraj).

Jak budou rozdělené soutěže pro kluky a holky?

Družstva jsou rozděleny do dvou skupin (6 a 7 členné). Hrací systém je každý s každým.

Hrací doba 2 x 15 minut s dvouminutovou přestávkou. Družstva se utkají ve dvou základních skupinách s maximálním počtem 7 družstev v každé skupině. V základní skupině se hraje každý s každým jednokolově. Družstva, která se v základní skupině umístila na prvním místě, postupují do semifinále přímo. Týmy na druhém a třetím místě, sehrají zápas křížem o postup do semifinále. Další týmy hrají o umístění.

Kde se budou házenkářské soutěže konat?

Turnaj děvčat bude probíhat ve sportovní hale 31. ZŠ Elišky Krásnohorské, finálový den pak v hale Lokomotiva na Slovanech. V hale Lokomotiva proběhnou i soutěže chlapců, ale ty tam budou už od základních skupin. Ostatní zápasy o umístění v hale 31. ZŠ Plzeň.

Přináší zápasy ODM nějaké odlišnosti oproti klasickým soutěžím?

Jedinou odlišnost je, že soutěží krajské výběry, jinak se hraje dle klasických pravidel házené.

Každé družstvo má v každém poločase jeden oddechový čas. Po udělení druhé přímé diskvalifikace na tomto turnaji má hráč/hráčka automaticky zastavenou závodní činnosti na následující utkání!

Jaké velké akce už jste měli možnost pořádat?

Já osobně jsem předsedou SSK Talent Plzeň, pod který patří družstvo mužů Talent M.A.T. Plzeň, Jako klub jsme organizovaly finálové turnaje (mistrovství ČR žáků, Novinářsky kalamář, různé druhy běžných turnajů, jednotlivé kola žákovské ligy, mezinárodní zápasy v házené a poslední roky řídím mezinárodní turnaj dorostenců memoriál Miroslava Šafra.

Kolik lidí se bude podílet na organizaci?

Na organizaci se bude podílet okolo dvaceti lidí, plus delegovaní rozhodčí. Věřím, že to v tomto počtu zvládneme ke spokojenosti všech zúčastněných.

Které kraje budou patřit mezi favority?

Mezi favority budou určitě patřit oba plzeňské krajské výběry a dále taky výběry Moravskoslezského kraje, Zlínského kraje a Prahy. Víc budeme vědět po prvních 3 kolech žákovské ligy ČSH.

Házená v Plzni je velmi populární. Je to znát i na přílivu dětí k házené?

Mistrovský titul družstva Talent M. A. T. Plzeň a mravenčí práce všech plzeňských klubů má v poslední době kladný dopad na nárůst členské základně. Dnes není problém nedostatek dětí, ale hlavně nedostatek aktivních trenérů a vedoucích. Pevně věříme, že LOH dětí a mládeže přispěje k přílivu dětí k házené.