Hradilek v Plzni: Za šest hodin zvládl čtyři sporty i charitu

Hradilek v Plzni: Za šest hodin zvládl čtyři sporty i charitu

Na sedmém ročníku Olympiády dětí a mládeže, jejíž organizátory se pro letošní rok stala Plzeň, se objevilo hned několik slavných sportovců. Někteří zavítali na slavnostní zahájení, někteří pár dní zůstali. Ve středu přijel povzbudit mladé olympioniky i úspěšný vodní slalomář a kajakář Vavřinec Hradilek. S českým olympionikem jsme strávili několik hodin při jeho cestě po stanovištích. Kudy vedla a kdo ho při ní poznal?

9:08 U hotelu se objevuje auto Českého olympijského výboru s logem letní olympiády dětí a mládeže. „Na palubě“ už je vodní slalomář, dvojnásobný mistr světa a stříbrný medailista z olympiády v Londýně Vavřinec Hradilek.

9:10 Po krátkém váhání a hledání ideální trasy vyrážíme na střelnici v Lobzích, která je naší první zastávkou.

9:14 I když je Hradilek v Plzni teprve krátce, cestou stíhá zavést konverzaci na téma mladých talentů na olympiádě.

9:20 Jsme na místě. Zastavujeme v areálu střelnice a míříme na první disciplínu – střelbu na 40 metrů v kategorii dorostenců.

9:25 Vavřinec Hradilek je pravý gentleman a při vstupu do haly mě pouští do dveří.

9:40 Zpočátku chvíli trvá, než si fanoušci slavného sportovce všimnou, i pak ale reagují poměrně překvapeně. Na první žádost o fotku nebo autogram tak dál čekáme.

9:50 Měníme halu. Slalomář si při odchodu bere tleskátko s motivem letní olympiády dětí a mládeže. To ještě netuší, že se mu bude hodit.

9:55 Úspěšný reprezentant je objeven až ve druhé hale, kde se také setkává s dalším olympionikem, specialistou na střelbu z malorážky, Matthew Emmonsem.

10:11 Ze střelby jsme se přesunuli na Hradilkovi – alespoň skupenstvím - bližší sport, plavání. Rodák z Prahy zaujal nejvíce zástupce Středočeského kraje, kteří jej hned zastavují na kus řeči.

10:30 Na bazénu vládne skvělá atmosféra, Středočeši tak využívají možnosti a přichází za úspěšným sportovcem s originální prosbou – podepsat získané diplomy.

10:40 O chvíli později se přesouváme jen o kousek dál, na utkání v házené, kde momentálně soupeří Středočeský a Královéhradecký kraj.

10:55 Těsně před odchodem si Hradilka všimla skupinka studentů, která za vodním slalomářem vyslala s prosbou o společnou fotku do kroniky svou třídní učitelku. Ta pak s úsměvem přiznala, že si studenti úspěšného olympionika raději ještě „vygooglili“.

11:23 Znovu jsme se přesunuli, tentokrát na atletiku. Na zaplněném stadionu se nám nakonec přece jen daří najít volná místa. Netrvá dlouho a i na atletickém stadionu fanoušci začínají objevovat známou tvář.

11:30 O chvíli později Vavřinec Hradilek zjišťuje, že je dobře, že tleskátku neodolal. Atmosféra na stadionu mladého sportovce strhla, a tak může podporovat závodící běžkyně.

11:48 Slalomář se setkává s několika organizátory, kteří dohlíží na předávání diplomů a společně s nimi odchází ke stupňům vítězů.

11:56 Organizátoři oznamují přítomným malé překvapení – diplomy předá Vavřinec Hradilek, který navíc k atletům promlouvá.

11:25 Během půlhodiny, po ukončení skoků do dálky, absolvuje český kajakář předávání ocenění ještě jednou.

12:45 Dorazili jsme na poslední disciplínu, svou cestu za mladými talenty zakončujeme na tenisových kurtech. Na programu je krátký rozhovor, poté po náročném dopoledni na oběd.

14:00 Přesně s úderem druhé se auto vydává znovu na cestu. Naším cílem je Plaza Plzeň, kde Hradilek podpoří Nadace ČEZ a zároveň Nadace sportující mládeže a České olympijské organizace.

14:15 Po příjezdu na místo zastavuje Vavřince Hradilka u vchodu cyklistka s dotazem „Tak jak je na suchu?“, čímž olympionika viditelně pobavila.

14:27 Cíl charitativní akce, jízda na kole, je splněn! Na kontě České olympijské nadace se díky Hradilkovi objevují další peníze.

14:45 Poté už auto s českým slalomářem míří zpět na hotel. Český reprezentant pak zpět do Prahy na trénink. O víkendu ho čeká závod Světového poháru v Troji.

Zuzana Spurná
členka programu Mladí novináři pro ODM 2015