Hokejbalisté hrají na olympiádě v moderní hale

Hokejbalisté hrají na olympiádě v moderní hale

Hokejbal má letos na olympiádě dětí a mládeže v Plzni premiéru. Pro mladíky válčící v tomto sportu je příjemným zpestřením především komfortní prostředí jedinečné hokejbalové haly, která už hostila řadu významných akcí. „Žádná podobná hala jinde v Evropě není, možná v Americe nebo v Kanadě,“ říká ředitel hokejbalového turnaje Josef Kadaně.

Původní hokejbalové hřiště, které stálo v Plzni vedle fotbalového stadionu ve Štruncových sadech, pohřbila v roce 2002 povodeň. Myšlenka speciální hokejbalové haly přišla už o dva roky dříve. „Bylo to kolem roku 2000, stavět se ale začalo až o sedm let později,“ říká Josef Kadaně. Hala na plzeňském sídlišti Lochotín byla dokončena v roce 2008 a ještě téhož roku byla uvedena do provozu. „Stavba stála kolem šestatřiceti milionů a financovalo ji město Plzeň,“ doplňuje.

Nejen v České republice, ale v celé Evropě se jedná o raritní projekt. Hokejbal se totiž hraje výhradně na otevřených hřištích. „Ještě jedna hokejbalová hala je v Mostě, ale ta je předělaná ze starého zimního stadionu,“ říká Kadaně. Od dostavby došlo k celé řadě vylepšení. Asi největší změnou jsou tvrzená skla na mantinelech, místo nichž byly dříve pouze sítě. Výraznou předností je také měkký víceúčelový povrch, který je, na rozdíl od asfaltu, daleko šetrnější ke kloubům.

Také díky moderní hale je hokejbal ve městě čím dál více populární, i když k úplné špičce nepatří. „Dva nejpopulárnější sporty v Plzni jsou jednoznačně hokej a fotbal, třetí v pořadí je určitě házená, ale hokejbal si stojí taky dobře,“ říká Josef Kadaně.

V hale s kapacitou 500 diváků už se také konalo několik významných hokejbalových akcí. „Hrála se zde ženská část mistrovství světa 2009, takže hala prošla první velkou akcí hned rok po dostavbě. Kromě toho hostila také další prestižní akce, jako Turnaj klubů 2011, Světový pohár 2011, Master‘s 2012. Také tu pořádáme dvě až tři mezinárodní turnaje do roka,“ přibližuje šéf hokejbalu na Olympiádě dětí a mládeže.

Mezi významné akce se řadí také právě probíhající mládežnická olympiáda, na které bojují o medaile zástupci čtrnácti krajů České republiky. „Hraje se ve dvou skupinách po šesti týmech, každý se utká s každým. Do play off se probojují nejlepší čtyři týmy z každé skupiny a všechna mužstva hrají o konečné umístění,“ nastiňuje hrací systém turnaje, který bude vrcholit finálovým soubojem ve čtvrtek.

Atraktivní zápasy hokejbalu přitahují v Plzni pozornost. „Je skvělé, že si mohou kraje vychutnat tuto jedinečnou atmosféru. Jestli to bude odrazový můstek pro to, aby byl hokejbal na olympiádě i v následujících letech, ukáže až čas. My si samozřejmě moc přejeme, aby tomu tak bylo,“ uzavírá ředitel hokejbalového turnaje.

Matěj Mayer člen projektu Mladí novináři při ODM 2015