Lavický: Cesta do Ria bude těžší než do Londýna

Lavický: Cesta do Ria bude těžší než do Londýna

Na vodě se pere s větrem, v civilu se sháněním sponzorů. Devětadvacetiletý Karel Lavický, český reprezentant ve windsurfingu, nechyběl ani v Plzni při zahájení „mládežnické olympiády“ - jako vlajkonoš Jihočeské výpravy.

Je Jihočechem, kterému se podařilo nevídané. Z tuzemských rybníků se kvalifikoval až na olympiádu v Londýně v roce 2012. Tím však jeho mise nekončí. „Moje myšlenky už se nyní ubírají k olympiádě v Riu de Janeiru v příštím roce. Čekají mě dva nominační závody a doufám, že alespoň na jednom z nich se mi zadaří,“ prohlásil odhodlaně několikanásobný mistr Česka.

Mluvili jsme spolu na „mládežnické olympiádě“. Vzpomenete si na vaše sportovní začátky?
První kroky ke sportu jsou spojené s hokejem, který jsem hrál od mala za České Budějovice. V dorostu jsem s ním ale skončil a začal jsem se naplno věnovat windsurfingu.

To je vcelku neobvyklý přesun v rámci dvou rozdílných sportovních odvětví.
Vždycky jsem se pohyboval kolem vody, ať už na Lipně nebo u jihočeských rybníků, kde tehdy mnoho lidí jezdilo na prkně. Zalíbilo se mi to a začal jsem se tomuto sportu věnovat více.

Jak hodnotíte koncept olympiád dětí a mládeže?
Za mého mládí taková událost neexistovala. Dělali se různé výběry kraje a podobně, ale vyloženě olympiádu jsme neměli, což je škoda. Je to výborná akce, kde se děti mohou potkávat napříč sporty. Skvělé je to v tom, že poznáte spoustu nových kamarádů.

I přes rozmanité možnosti se však v dnešní době u mládeže projevuje klasický konflikt počítač versus sport.
Je to velký problém, ale nejen podle obrovského množství dětí na této olympiádě je vidět, že sport určité místo ve společnosti zaujímá. Je potřeba vymyslet koncepci, jak děti ke sportu přitáhnout ještě víc. Na druhou stranu si myslím, že nemusí svou sportovní aktivitu dělat vrcholově, ale stačí, aby vůbec něco dělaly.

Přejděme nyní k vašemu závodění. Zhruba za rok se koná olympiáda v Riu de Janeiru. Směřují už teď vaše myšlenky k nominaci na tyto hry?
Nominace v podstatě už probíhá. Letos na podzim bude šance při závodu mistrovství světa, kde bych se chtěl pokusit o výsledek, který mi zajistí účast na olympiádě. Kdyby to nevyšlo, bude ještě příští rok na jaře evropský závod, ze kterého se lze také kvalifikovat. Musím ale podotknout, že dostat se do Ria bude mnohem těžší než do Londýna.

Z jakého důvodu bude kvalifikace do Brazílie složitější?
Olympijský výbor určil přesný počet závodníků pro jednotlivé kontinenty. Pro Evropu, která je v jachtingu velice silná, bude omezený počet míst, takže na to doplatíme i my. Místa se rozdělí mezi kontinenty jako je Afrika, kde úroveň není až tak vysoká. Vedení se v rámci rozvoje jachtingu ubírá tímto směrem.

Které země jsou ve windsurfingu nejdále?
Poslední světový vítěz je z Holandska, druhý skončil Brit a třetí Polák. Dobří jsou i Francouzi, Španělé a obecně hlavně přímořské státy.

Jakým způsobem probíhá vaše klasická sezona?
Sezona nám začíná hodně brzo, někdy v únoru. Abych byl schopný se zapojit už do prvních závodů, musím trénovat celou zimu na moři. Bývám v destinacích, kde jsou podmínky pro jachting příznivé. Jezdím za větrem například do Španělska. Zkoušíme prkna, plachty, abychom byli co nejrychlejší. Závěr sezony přichází s koncem léta.

Platí i v letošním roce, že se ve windsurfingu na profesionální úrovni apeluje na striktní dodržování závodní výbavy, která musí být pro všechny stejná?
Ano, všichni závodníci mají stejný plovák, stejnou plachtu, prostě stejnou kompletní výbavu. O všechno se stará jeden výrobce. Sice je více zachováno fair play, ale výrobce má monopol a může si diktovat jakoukoli cenu, což je v důsledku velká nevýhoda. Věci pro závodění jsou sice stejné, ale ne naprosto. Mezi produkty se dají najít různé výchylky, takže je třeba nakoupit materiálu více, a pak z něj vybírat.

Když už jste naznačil náročnost windsurfingu na finance, obejde se bez sponzorů?
Bohužel, neobejde. Tento sport je u nás na takové úrovni, že sponzoři se vlastně generují z kamarádů. Ale když s tímto sportem začínáte, je relativně dost klubů u českých jezer a rybníků, které vám za určitý klubový příspěvek poskytnou výbavu. Když poté zjistíte, že vás jachting chytne, je dobré investovat víc. Musím ale říci, že na tuzemské úrovni se dá jachting dělat poměrně levně.

Dá se tedy windsurfingem uživit?
Pracovat se moc nedá, protože téměř všechen čas trávím tréninkem. Když se daří, tak se dá v celkovém součtu dostat na nulu. Jsem součástí reprezentace v jachtingu, takže menší finanční prostředky mám i odtud.

Přemýšlel jste už, co bude, až Karel Lavický nebude aktivně závodit?
Rád bych windsurfing nejen v jižních Čechách oživil a nastartoval. Je to sport náročný na finance i čas, takže nevím, do jaké míry se mi to povede. Ale určitě bych se rád u mladých závodníků angažoval.

Josef Majer
člen programu Mladí novináři při ODM 2015