Snažím se prosadit v evropské konkurenci, hlásí mladá badmintonistka

Snažím se prosadit v evropské konkurenci, hlásí mladá badmintonistka

V pouhých patnácti letech se začíná prosazovat i na mezinárodní scéně. S badmintonem procestovala většinu Evropy. Nyní se dvanáctinásobná mistryně České republiky Tereza Švábíková pokouší získat nejcennější kov z letní olympiády dětí a mládeže v Plzni. Jako první nasazená vstoupila do dvouher v úterý ráno. „Doufám, že se mi podaří získat zlatou medaili,“ věří si reprezentantka Moravskoslezského kraje.

Mladá závodnice se v Plzni představila už ve smíšených čtyřhrách. Se svým spoluhráčem Adamem Blaníkem, se kterým hrála poprvé až na olympiádě, roli nasazených jedniček nepotvrdila. S turnajem se rozloučila už ve čtvrtfinále s budoucími vítězi ze Středočeského kraje. „Byly to tři vyrovnané sety, ale bohužel to nevyšlo. S mojí psychikou do dvouhry to ale nic neudělalo,“ říká sebevědomě Švábíková.

V tak mladém věku už má juniorská reprezentantka mnoho zkušeností. Mládežnická olympiáda je v tuzemsku podle jejích slov nejlepším podnikem, minimálně po organizační stránce. „Mistrovství republiky se hraje ve dvou dnech, olympiáda trvá čtyři dny, takže mám více volného času. Na druhou stranu jsem zvyklá hrát i sedm zápasů denně, zde hraju maximálně tři,“ říká o zápasovém vytížení mladá závodnice.

V evropské konkurenci se Švábíková prosazuje i ve starších kategoriích. S o rok starší partnerkou se na evropském šampionátu devatenáctiletých umístila na devátém místě. Ve dvouhrách sbírala tituly na Kypru, v Chorvatsku nebo ve Španělsku. „Až letos jsem začala vyjíždět za hranice a hned přišly úspěchy. Snažím se hlavně prosadit v Evropě.“

To potvrzuje i její trenér Luděk Žídek. „Aktuálně nejdůležitější cíl je prosadit se na evropské scéně,“ zdůrazňuje. „Vybíráme turnaje tak, aby nám něco přinesly a aby se Tereza dále posouvala,“ dodal Žídek.

Po ukončení deváté třídy na základní škole v Ostravě se Švábíková chystá na sportovní gymnázium. Vzhledem k častým tréninkům a náročnému cestování po turnajích ji učitelé s absencí vycházejí vstříc. „Záleží pouze na domluvě s učitelkou. Oznámím, že budu chybět a případné testy si dopíšu jindy,“ vysvětluje.

Mladá závodnice trénuje v ostravském Centru individuálních sportů (CISO) pod vedením trenéra Luďka Žídka. Právě on ji badmintonově rozvíjí už od začátků. „Do centra přišla jako malá holčička, ale až poslední tři roky se jí věnuji individuálně,“ líčí společnou spolupráci Žídek. „Technikou úderu a především rychlostí převyšuje ostatní hráčky,“ popisuje přednosti osobní trenér. Jako trenér by rád svou svěřenkyni viděl v budoucnu i na olympiádě.

„Olympiáda je obrovská motivace, ale teď je důležité, aby ji to bavilo a u zůstala u tohoto sportu,“ přeje si Žídek.

David Mrzena
člen programu Mladí novináři při ODM 2015