Tenisový talent Forejtek: Nejlepší by bylo být světovou jedničkou

Tenisový talent Forejtek: Nejlepší by bylo být světovou jedničkou

Olympiáda dětí a mládeže konaná v Plzni se letos hemží velkými talenty. Jedním z nich je bezesporu čtrnáctiletý Jonáš Forejtek. Mladý tenista patří mezi špičku ve své kategorii nejen v České republice. Dvakrát se stal mistrem republiky ve dvouhře i čtyřhře, na mistrovství Evropy obsadil třetí místo.

V lednu ovládl Tennis Europe do 14 let a za své úspěchy je i pravidelně oceňován širokou veřejností. Čtyřikrát se stal vítězem ankety Zlatý oříšek čtenářů ABC. Soupeři na letní olympiádě dětí se navíc musí mít na pozoru, reprezentant Plzeňského kraje vyhrál předcházející ročník celorepublikové akce, který hostil Zlínský kraj.

Víme o tobě, že úspěšně soutěžíš nejen v tenisu, ale jsi i mistrem republiky v obřím slalomu, jak vznikla kombinace tenisu a lyžování?
Moji rodiče dřív lyžovali, takže na zimu jezdíme vždycky do Špindlerova Mlýna, kde lyžujeme. K tenisu jsem se dostal díky tomu, že máme doma kurt. Přes rok bydlíme v Plzni, ale na zimu jezdím do Špindlu.

Spojit tyto sporty musí být docela časově náročné, jak zvládáš školu?
Teď už se oba sporty moc nestíhají, protože se hraje dost turnajů, takže se budu věnovat hlavně tenisu a lyžovat už moc nebudu.

Co na tvé úspěchy říkají spolužáci a učitelé?
Moc to neřeší. Po zápase procházela kolem kurtu skupinka, kde většina z nich chodila se mnou do třídy. Říkali, že se přijdou podívat ve čtvrtek (ve čtvrtek je na programu finále – pozn. red.).

Na minulém ročníku letní olympiády jsi získal zlatou medaili, jak těžké je pro tebe nastupovat v pozici obhájce?
Ani moc ne. Se soupeřem mého ročníku jsem prohrál dva zápasy, když mi bylo asi deset. S Jaroslavem Šmédkem, se kterým jsem hrál čtvrtfinále, jsem prohrál právě jeden z nich, tak jsem ho dnes konečně porazil.

Jaká byla tvoje reakce, když jsi zjistil, že ve čtvrtfinále narazíš zrovna na soupeře, proti kterému ti předchozí zápas nevyšel?
Když jsem s ním tehdy prohrál, byla to spíš moje chyba, protože jsem dělal hodně chyb, byl jsem unavený po turnajích a vůbec jsem nebyl schopný hrát. Kazil jsem toho až moc.

Jsi členem 1. ČLTK v Praze, nejstaršího tenisového klubu v České republice. Proč sis vybral právě tento klub?
Jednou jsem byl na Štvanici na nějakém turnaji, kde mi řekli, že by mě chtěli. Domluvili jsme se na trénincích a začal jsem za ně hrát.

Tvým vzorem je Roger Federer. Proč právě on?
Líbí se mi hlavně, jak hraje a jak se chová na kurtech. Obdivuji jeho forhend, bekhend jednoruč i jeho servis.

Kdyby sis měl vybrat některého z českých tenistů, který by mohl být tvým vzorem, kdo by to byl?
Byl by to asi Tomáš Berdych. Líbí se mi, jak útočí. Na druhou stranu mám radši Rogera Federera, protože se na kurtu chová elegantně.

Na letošní olympiádě tě uvidíme i ve čtyřhře, jak ti vyhovuje tahle disciplína?
Baví mě. Není ani těžké se nějak domluvit, jsme na sebe většinou zvyklí. Jen si musíme určit, kdo kam bude podávat. Kdybych si měl ale vybrat, radši bych hrál singl.

Zatím se ti velmi daří, jaký je ale tvůj cíl do budoucna?
Nejlepší by bylo… Být světová jednička (směje se).

Zuzana Spurná
členka programu pro mladé novináře při ODM 2015