Vítězství čtvrté dráhy

Řev diváků otřásal celým plzeňským plaveckým bazénem. Sportovci si rozhodně nemohli stěžovat na nedostatečnou podporu od fanoušků. Ticho zavládlo vždy pouze před startem nové plavby, aby byl slyšet startovní povel. Každých pět minut začínal nový závod, aby se stihlo uplavat co nejvíce. Plavání má totiž třetí nejvyšší počet sportovců těchto olympijských her hned za atletikou a házenou.

Favorité často startovali ve čtvrté dráze a také většinou potvrdili pověst nejvýhodnější dráhy. Například Kateřina Matošková s velkým náskokem doplavala znakem do cíle jako první.

Závod na 200 metrů stylem motýlek ovládla plzeňská plavkyně Tereza Polcarová, která si svoje vítězství ohlídala celý závod a ani na chvíli před sebe nikoho nepustila. Stříbrnou medaili získala i v závodu na 200 m stylem prsa a potvrdila tak vedení čtvrté dráhy.

Plavecký stadion v Plzni na Slovanech přípravu na tak důležité závody a takový nápor sportovců rozhodně nepodcenil. Velkoplošná televize přesně ukazovala vedení po jednotlivých otáčkách a kamera sledovala každý pohyb závodníků.

Tomáš Březina se také pečlivě připravoval a měl do poslední chvíle před skokem do vody nasazená sluchátka. V první chvíli ho výsledková tabule ukazovala na třetím místě, takže to vypadalo, že se mu tato koncentrace vyplatila. Nakonec byl ale odsunut až na nenáviděnou bramborovou pozici.

Tereza Muselová byla jediná, která v úterních dopoledních závodech pokořila hranici jedné minuty v závodě na 100 m ve volném způsobu. Odpoledne svůj čas dokonce o 0,17 sekundy stáhla a za čas 59,82 s si do Prahy odveze zlatou medaili.

Dívčí štafetu starších dívek s přehledem „překvapivě“ vyhrál tým ve čtvrté dráze, tým Hlavního města Praha. S hvězdou jako je Tereza Muselová se ale není čemu divit. Stříbro zůstane doma v Plzeňském kraji.

Autorka: Magdalena Burešová