Výzva pro mladé házenkáře: ve hře je pozvánka do reprezentace

Výzva pro mladé házenkáře: ve hře je pozvánka do reprezentace

Turnaj mladých házenkářů a házenkářek na Hrách VII. letní olympiády dětí a mládeže České republiky má zvláštní „příchuť“ – mladí sportovci nebojují v dresech svých krajů jen o cenné kovy. Výkony v Plzni si totiž mohou říci i o pozvánku do reprezentačního výběru.

V České republice zatím není žádný výběr těch nejlepších házenkářských žáků a žaček narozených v roce 2000, nicméně to by se mělo po letošní olympiádě dětí a mládeže změnit. Samotní účastníci házenkářské části to ani nemusí vědět, ovšem svými výkony mohou pomoci ne jen svému kraji, ale také sami sobě. Jednotliví trenéři totiž budou celý průběh turnaje bedlivě sledovat a na konci vyberou vždy tři hráče a hráčky na daný post.

Ti se následně na podzim sejdou a zúčastní se neoficiálního kempu či akademie v polských Sopotech. Bude se tedy jednat o první výběr těch nejlepších českých házenkářů a házenkářek narozených v roce 2000.

Kvalitu chlapeckého turnaje přišel do haly plzeňské lokomotivy „zkontrolovat“ čerstvý mistr extraligy Jakub Strýc. „V tomhle věku je velice těžké určit, kdo se z nich může prosadit. Je před nimi mnoho práce a jen čas ukáže, kdo dokráčí nejdál,“ myslí si plzeňský pivot.

Samotnou akci dvacetiletý házenkář kvituje. Podle jeho slov je to obrovská šance prosadit se do větších klubů. „Velký úspěch je, že se chlapci a dívky do výběrů dostanou. Už tím si splnili jeden cíl a zde se mohou porvat o ten větší.“

Ani on však nebude jediným plzeňským házenkářem, který se během turnaje nadějným hráčům ukáže. Ve čtvrtek při finálovém dni předá nejlepším krajským výběrům ceny reprezentační spojka Milan Škvařil.

David Mrzena, Milan Čech
členové programu Mladí novináři při ODM 2015