Sportování si hlavně užívejte, vzkazuje soutěžícím Eva Samková

Sportování si hlavně užívejte, vzkazuje soutěžícím Eva Samková

Pořadatelé Her VII. letní olympiády dětí a mládeže připravili pro její účastníky zajímavý zahajovací ceremoniál, jehož se zúčastnila spousta úspěšných sportovců z České republiky. Jedním z nich byla i Eva Samková, olympijská vítězka ze Soči 2014 ve snowboardcrossu nesla vlajku Královéhradeckého kraje. Rodačka z Vrchlabí akce podobného typu jednoznačně schvaluje: „Samozřejmě to maximálně podporuji. Jen tak dál, víc takových věcí,“ říká dvaadvacetiletá snowboardistka.

Jak se vám zahájení líbilo?
Bylo poměrně vedro, ale s tím pořadatelé bohužel nemohli nic dělat. Ale byla to docela sranda, seděla jsem nahoře u výpravy, takže jsem prvních deset minut nedělala nic jiného, než že jsem se fotila. Pro děti je to celkově důležité. S těmi osmi, se kterými jsem šla na plac, to bylo také super. Byly vtipné a hrozně milé. Říkala jsem jim, že držím palce a doufám, že se jim olympiáda povede.

Nápad pořádat dětské olympiády asi schvalujete, je to tak?
Samozřejmě to maximálně podporuji. Je potřeba, aby děti měly co dělat a měly motivaci. Zároveň se mohou potkat s plno dalšími kamarády, potkat nové. Jen tak dál, víc takových akcí.

Byla jste vy sama na nějaké mládežnické olympiádě?
Přímo ne. Byla jsem na EYOFu (Evropské olympijské hry mládeže – pozn. red.). Vůbec jsem nevěděla, co od toho čekat. Nakonec se to povedlo, náš závod vysílali i na Eurosportu, což bylo samozřejmě zvláštní. Celkově se mi to líbilo. Je super, že se člověk potká s plno jinými stejně starými lidmi. Je to taková první interakce s okolím a celkově sportovní scénou.

Co sportovci přináší, když se na hrách potkává se sportovci z jiných disciplín ve srovnání s klasickým mistrovstvím světa, Evropy a podobně?
Mně se to líbí. I proto se mi líbilo na hrách v Soči, protože jsme byli ve vesnici společně třeba s Ondrou Bankem a všemi ostatními. Člověk se tam cítí jinak, atmosféra je jiná. Je to takové vlastenecké, nebo na mě to aspoň tak působilo. Myslím, že z těchto her musí být děti nadšené. Najednou jsou na týden pryč z domova, jenom sportují. Je to taková simulace větších závodů. Myslím, že to pro ně je hodně důležité.

Jak vy sama vzpomínáte na svá mládežnická léta, která jste zažila poměrně nedávno?
Bylo to samozřejmě skvělé. Člověk je bezstarostný, jenom závodí. Když se mu něco nepovede, tak je to největší tragédie v životě, ale když se ohlédne zpátky, zjistí, že to bylo prima.

Co říkáte tomu, že jako takto mladá dívka jste už vzorem pro nadějné sportovce?
Už zas tak mladá nejsem (rozesměje se). Je to ale samozřejmě trochu divné. Osobně jsem nikdy žádný vzor neměla, i tím je to pro mě zvláštní. Snažím se chovat tak, abych nebyla jako nějaký profesor, ale spíše se vyjadřovat, abych nikoho nepopudila. Ne, že se je snažím vychovávat, ale jít jim příkladem.

Kdybyste si měla z disciplín, které jsou na ODM k vidění, vybrat jednu jako soutěžní, která by to byla? Která vás baví a jde vám?
Mě toho baví hodně, ale nevím, jestli mi to jde (usmívá se). Hrozně se mi líbí tenis a atletika. To mi přijdou jako super sporty, obecně mám však ráda všechny. Mám atletickou průpravu, hrát bych chtěla asi tenis. Atletika je hodně velká dřina. Líbí se mi, jak atleti hrozně hezky běhají, což já neumím vůbec.

Je něco, co byste mladým sportovcům vzkázala?
Ať se samozřejmě snaží, ale hlavně ať si to užijí. Myslím, že je to navázané na sebe – když si to užijí, budou se snažit, ale nebudou z toho dělat žádnou tragédii, tak to přijde víceméně samo. Hlavně ať si užívají celou tu náladu, že nemusí být ve škole…

Jan Vavřina
člen programu Mladí novináři při ODM 2015