Karatistka Petra Nová je dalším z ambasadorů ODM 2015

Karatistka Petra Nová je dalším z ambasadorů ODM 2015

Postupně kromě jednotlivých sportů si přestavujeme i ambasadory u každého odvětví. Ambasadorkou karate bude úspěšná česká reprezentantka a v současné době trenérka Petra Nová.

Jak vzpomínáte na svoje začátky s karate? Kdy to bylo?
Bylo mi sedm let, když jsem se přihlásila na tehdejší kurz karate a sebeobrany. Karate mě uchvátilo, pamatuji se, že jsem jej doma stále předváděla, žila jsem jím. To mi zůstalo doteď.

Proč u vás vyhrálo právě karate? Co jste zkoušela za jiné sporty?
Vyzkoušela jsem sportovní gymnastiku, plavání, lyže, atletiku, tenis. Karate nabízí velkou rozmanitost a díky dosahování pásů se lze stále kam posouvat. Bavilo mě závodit, dařilo se mi, a tak jsem u karate zůstala.

Dá se říct, kdy je ideální věk začít s tímto sportem?
Nedá. Některé teorie tvrdí, čím dříve, tím lépe (věk např. pět let), jiné odsouvají začátek tréninku karate vzhledem k náročnosti na motoriku na sedm až osm let. Jsou mistři světa, kteří s tímto sportem začali v pěti, v osmi i v deseti letech. Věnuji se tréninku dětí a mládeže přes deset let a ze své zkušenosti mohu říci, že karate výborně rozvíjí koordinaci, vnitřní disciplínu, reakci i koncentraci a rozhodně i těm nejmenším prospívá.

Co považujete za svůj největší úspěch v kariéře?
Mohlo by se zdát, že budu jmenovat sportovní úspěchy, tituly a medaile, jsem za ně vděčná, přinášejí mi radost. Za můj největší úspěch v kariéře však považuji, že jsem u karate zůstala dodnes v roli trenérské, která mne živí a naplňuje.

Jak se Vám líbí projekt Olympiády dětí a mládeže?
Líbí se mi moc. Za sebe jsem ráda, že je karate opět součástí ODM, je to pro mladé karatisty svátek a motivace.

Co byste vzkázala sportovcům na ODM?
Užijte si jedinečnou atmosféru této skvělé akce a podejte ty nejlepší výkony, ať jste se sebou spokojeni. Přeji mnoho krásných zážitků!