Bolevecký rybník bude hostit klání jachtařů

Bolevecký rybník bude hostit klání jachtařů

Poslední soutěžní disciplínou, kterou jsme si zatím nepředstavili je jachting. Závodit se bude v červnu v lodní třídě Optimist, která je určena pro nejmladší jachtaře. Veškeré dění bude hostit Bolevecký rybník, který patří na západě Čech k Mekkám jachtingu. O přípravách jsme si povídali s ředitelem sportu Miroslavem Horákem.

V jaké fázi se nachází přípravy na ODM?
Přípravy na závod jsou v plném proudu. V jednotlivých krajích i u nás vrcholí kvalifikace mladých jachtařů. V současné době se také snažíme zajistit on-line přenosy. Doufám, že vše klapne a dění na hladině se nám povede přiblížit všem zájemcům. Na rozdíl od jiných sportů nemusíme nijak zvláštně připravovat sportoviště, na druhou stranu jsme silně závislí na počasí. Jak máme objednaný vítr, se uvidí.

Kolik dětí se bude soutěží účastnit?
Závod se pojede na jednoposádkových plachetnicích třídy Optimist pro nejmladší jachtaře. Z každého krajského výběru bude soutěžit vždy jeden chlapec a jedna dívka.

Jaké budou kategorie?
Kategorie tedy budou dvě – třída Optimist chlapci a třída Optimist dívky.

Kde se budou jachtařské závody konat?
Jachtařské závody se pojedou na Boleveckém rybníku v Plzni. Klub najdete na jižním břehu v blízkosti zastávky č. 30 Bolevecký rybník. Budou pro vás připraveny i další lodní třídy, které se u nás jezdí a samozřejmě komentář k dění na vodě.

Jaké velké závody jste měli už možnost pořádat?
Naše kluby (na Boleveckém rybníku jsou dva - Lokomotiva Plzeň a Jachetní klub Plzeň, bývalá Škoda Plzeň) pravidelně pořádají závody všech úrovní. Během sezony od začátku dubna do konce října uspořádáme přibližně patnáct závodů. Od krajských pohárů, krajských mistrovství až po poháry České republiky v různých lodních třídách. V minulosti se na našem rybníku konalo i mistrovství republiky.

Které krajské týmy budou favority?
Největším favoritem bude určitě pražský tým, za který budou závodit juniorská jachtařka roku Lucie Keblová a vítězka loňského Českého poháru, a Matěj Jurečka, který v loňském hodnocení Českého poháru skončil třetí.

Jak na tom bude domácí výběr Plzeňského Kraje?
Plzeňský kraj bude také jedním z dalších favoritů, zejména díky znalosti místních podmínek, nominace našich závodníků ještě ale není uzavřena.

Jachting nepatří zrovna k masovým sportům. Jak nejčastěji se k němu děti dostanou?
Jachting sice nepatří k masovým sportům, ale v současnosti není problém se přijít do některého z klubů, které fungují na mnoha místech v České republice a plachetnici si vyzkoušet. Dříve se mladí jachtaři etablovali především z „jachtařských rodin“, tedy tam, kde už někdo měl k jachtingu nějaký vztah. V dnešní době přichází mnoho dětí, ale i dospělých, kteří si vyzkoušeli například plavbu na charterové plachetnici v Chorvatsku na dovolené a chtějí se jachtingu dále věnovat. V České republice je mnoho jachetních klubů, které se věnují práci s mládeží a pořádají nábory dětí. Zájemcům bych doporučil se podívat na stránky Českého svazu jachtingu do sekce Kluby a kontakty, kde určitě nějaký klub ve svém okolí najdou. Klubové akce a nábory jsou pravidelně avizovány také na stránkách Sport v okolí. Na Boleveckém rybníku trénujeme každou středu od 16 hodin. Zájemci se mohou přidat, svézt se na klubové lodi a vyzkoušet si náš nádherný sport.

Jaká je tedy členská základna jachtingu?
Český svaz jachtingu v současné době eviduje v České republice přibližně 7 500 jachtařů, ale není to určitě konečné číslo. Mnoha dalších lidí se jachtingu věnuje ryze rekreačně – ať už na našich vodách nebo na moři - a registrováno není.

Autor fotografie: Antonín Mrzílek