logo-odm

Hry IX. zimní olympiády dětí a mládeže 2020

Karlovarský kraj / 19.01.2020 - 24.01.2020

V roce 2020 Karlovarský kraj poprvé přivítá Olympiádu dětí a mládeže. O pořadatelství 9. ročníku zimní verze se podělí města Karlovy Vary, Boží Dar, Cheb, Mariánské Lázně, Ostrov a Sokolov, sportovci budou ubytování také v Jáchymově. Vedle tradičních zimních sportů, jako je lední hokej, alpské lyžování či biatlon se kraje utkají také v karate, šachu nebo umělecké soutěži v hraní na klávesové nástroje. Slavnostní zahájení bude hostit karlovarská KV Arena. Organizátoři očekávají příjezd 1980 sportovců a trenérů.

Karlovarský kraj se představuje

Karlovarský kraj se rozkládá v nejzápadnějším cípu České republiky a sousedí s Plzeňským krajem na jihovýchodě a Ústeckým krajem na severovýchodě. Právě s Ústeckým krajem se dělí o Klínovec (1244 m n. m.), nejvyšší horu obou krajů a Krušných hor, které se rozprostírají podél státní hranice s Německem.

Nejvýznamnější řekou Karlovarského kraje je Ohře a téměř celé území také spadá do jejího povodí. Dalšími významnými řekami jsou Teplá, Rolava, Bystřice a Svatava. Z nich nejznámější je řeka Teplá, která vtéká do Ohře v Karlových Varech a která protéká údolím Karlových Varů, kde vyvěrá většina horkých pramenů.

Karlovarský kraj je především proslulý svým lázeňstvím. Na území kraje se nachází nejen naše nejznámější lázně Karlovy Vary, ale i Mariánské Lázně, Františkovy Lázně, Lázně Kynžvart a Jáchymov. Spolu s léčivými prameny je kraj bohatý i na přírodní minerální vody, z nichž nejznámější je Mattoni. V souvislosti s lázeňstvím jsou také velice známé lázeňské oplatky, které si jako sladkou pochoutku zamilovali nejen místní obyvatelé, ale především lázeňští hosté z celého světa. Karlovy Vary kromě toho prosluly ještě bylinným likérem Becherovka a uměním sklářů společnosti Moser. Městem porcelánu je pak po právu nazývána Nová Role, kde sídlí porcelánka Thun vyrábějící tradiční český porcelán. Z kulturní oblasti je to především Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, který nabízí setkání tvůrců domácích i zahraničních.

Kromě lázeňství má Karlovarský kraj i řadu dalších lákadel. K významným památkám patří hrad Bečov s unikátním relikviářem svatého Maura, hrad Loket, klášter v Teplé či jediná císařská falc v ČR - hrad Cheb. Na své si přijdou i milovníci přírody. Osobitý ráz Krušných hor a chráněné krajinné oblasti Slavkovský les vám nabídne neopakovatelné pohledy, které si můžete vychutnat z celé řady rozhleden. Navštívit můžete i hornické památky, díky kterým se česko-německý region Krušnohoří stal nejmladší českou památkou na seznamu UNESCO. Četné přírodní rezervace a chráněná území můžete poznat díky několika desítkám naučných stezek. K nejvyhledávanějším lokalitám patří Přírodní rezervace Soos a Božídarská rašeliniště.

Přehled sportovišť
Název Adresa
Boží Dar – Jahodová louka Jahodina 1057, 362 51 Jáchymov
Cheb – zimní stadion Valdštejnova 1513/70, Cheb
KV Arena Západní 1812/73, Karlovy Vary
Mariánské Lázně - Městská sportovní hala Tyršova 648/19a, Mariánské Lázně
Oberwiesenthal - Skiarena Fichtelberg Fichtelbergstraße 1A, Oberwiesenthal, Německo
Ostrov – zimní stadion Vančurova 1437, Ostrov
Ski areál Klínovec - Neklid Loučná pod Klínovcem 207, 431 91 Loučná pod Klínovcem
Sokolov – zimní stadion Boženy Němcové 1780, Sokolov
SPA HOTEL THERMAL I. P. Pavlova 2001/11, Karlovy Vary
Program olympiády
Neděle19. 1. Pondělí20. 1. Úterý21. 1. Středa22. 1. Čtvrtek23. 1. Pátek24. 1.
ikona sportu Akrobatické lyžování       4 1  
ikona sportu Alpské disciplíny   icon-medal 4 icon-medal 4   1  
ikona sportu Běžecké disciplíny     icon-medal 4 icon-medal 4 icon-medal 1  
ikona sportu Biatlon   icon-medal 4 icon-medal 4   icon-medal 2  
ikona sportu Hra na el. klávesové nástroje   1 icon-medal 1      
ikona sportu Karate     10 10    
ikona sportu Krasobruslení   icon-medal 1 icon-medal 3      
ikona sportu Lední hokej   14 14 14 icon-medal 1  
ikona sportu Lyžařský orientační běh            
ikona sportu Rychlobruslení       8 icon-medal 2  
ikona sportu Šachy   20 icon-medal 4 11 icon-medal 2  
ikona sportu Snowboarding     icon-medal 4 icon-medal 4 4 icon-medal 4
Počet medailových ceremoniálů 0 9 24 8 8 4

Karlovy Vary

Jako krajské město jsou Karlovy Vary přirozeným centrem i pro Hry IX. zimní olympiády dětí a mládeže. Místní hotel Thermal, nacházející se na rozhraní lázeňské a obchodní části města, se stane oficiálním olympijským domem a dějištěm sportů Šachy a Hra na elektrické klávesové nástroje. Multifunkční KV Arena pak přivítá utkání hokejové skupiny A a ceremoniály slavnostního zahájení a zakončení olympiády. V Karlovarské čtvrti Drahovice pak bude ubytována značná část sportovců a vedoucích výprav.

Karlovy Vary jsou s necelými 50 tisíci obyvateli největším městem západočeského lázeňského trojúhelníku, k léčbě zde využívají horkých pramenů s teplotou až 72 stupňů. K lázeňství se váže i architektonický ráz města, k mimořádně fotogenickým patří zejména kolonády. Na své si ve Varech přijdou i sportovně založení návštěvníci, okolní přímo vybízí k aktivním vycházkám a cyklistickým vyjížďkám. Na kulturní scéně je město známé především jako dějiště Mezinárodního filmového festivalu, sportovní fanoušci pak Karlovy Vary znají jako sídlo klubů z nejvyšších soutěží v hokeji, volejbalu a nohejbalu.

Boží Dar

Horským centrem karlovarské ODM bude bezesporu Boží Dar. Ve zdejších ubytovacích zařízeních naleznou dočasný domov účastníci Alpského lyžování, Běžeckého lyžování, Skicrossu a Snowboardingu. Příslušná sportoviště se nalézají vždy v blízkosti města, pro Božídarské bude připraven i olympijský doprovodný program.

Boží Dar leží v nadmořské výšce 1020 m n.m., a je tak nejvýše položeným městem Česka a vyhledávaným turistickým centrem. V zimě návštěvníci přijíždějí za upravenými sjezdovkami propojených akiareálů Klínovec a Neklid a desítkami kilometrů upravených běžeckých tras, v létě turisté z Božího Daru míří na řadu pěších a cyklistických výletů po hornické krajině Krušnohoří. Boží Dar je také hraničním přechodem do německého Saska, kam se ve všech ročních obdobích můžete vydat např. po okruhu Lukáše Bauera, zřejmě nejznámějšího obyvatele Božího Daru.

Cheb

Nejzápadnějším místem, kde se kdy Olympiáda dětí a mládeže konala, se v lednu stane město Cheb. Zimní stadion s kapacitou 1524 míst k sezení přivítá hokejové zápasy skupiny B. Hokejisté této skupiny budou ve městě také ubytováni, konkrétně v domově mládeže Integrované SŠ a v hotelu Modrý věžák.

Cheb je druhým největším městem Karlovarského kraje ležící jen několik kilometrů od německého Bavorska. Přestože ze své polohy těžil především ve středověku, i dnes má návštěvníkům co nabídnout. Malebné domky na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad a respekt budící Černá věž potěší zájemce o historii, milovníci přírody pak v teplých měsících vyhledávají areál Krajinné výstavy na břehu Ohře.

Jáchymov

Pod serpentinami mířícími z hřebenů Krušných hor leží městečko Jáchymov známé lázeňstvím i pohnutou historií. V rámci Olympiády dětí a mládeže zde najdou ubytování reprezentanti v Biatlonu a Lyžařském orientačním běhu.

Jáchymov je charakteristický svým silně svažitým terénem a při cestě z jednoho konce města na druhý zdoláte přibližně dvousetmetrové převýšení. Většina historie sahající do 16. století je spjata zejména s hornickou činností a po vzoru jáchymovského tolaru z místního stříbra dostala jméno i měna Spojených států amerických. Stříbro později nahradil uran, k jehož dobývání neváhaly totalitní režimy zřídit i pracovní tábory. Dnes naopak lázeňské město profituje z mírového využití radioaktivity k léčebným účelům.

Mariánské Lázně

Na olympiádě dospělých patří Karate mezi nejnovější sporty, a trochu symbolicky je tak na ODM 2020 bude hostit nejmladší z pořadatelských měst. Mariánské Lázně karatistům poskytnou Domov mládeže k ubytování a Městskou sportovní halu pro samotné zápasy.

Město vzniklo počátkem 19. století a od samého počátku je spjaté s lázeňstvím využívajícím více než 40 minerálních pramenů. Díky jejich chemické rozmanitosti jsou indikovány na celé množství zdravotních problémů. Poklidnou lázeňskou atmosféru, za kterou přijížděli například Antonín Dvořák, Franz Kafka či Mark Twain, nabízí město dodnes.

 • TOP zážitek: Boheminium - čtvrtý největší park miniatur v Evropě
 • Kde si udělat selfie: Hlavní lázeňská kolonáda
 • Více informací: www.marianskelazne.cz

Ostrov

Na půli cesty mezi Karlovými Vary a Božím Darem leží bezmála sedmnáctitisícové město Ostrov. Zdejší malý ale moderní zimní stadion s tribunou k sezení přivítá boje o medaile v Krasobruslení.

Ostrov byl založen ve 13. století, nejstarší historii dnes však už připomíná jen kostelík sv. Jakuba Většího v jihozápadní části města. Zde, na březích řeky Bystřice, také najdeme turisticky nejzajímavější objekty včetně zámku, zámeckého parku, letohrádku a klášterního areálu. Na své si přijdou i milovníci přírody, pro které je na severu města připravena trasa mezi Boreckými rybníky.

 • TOP zážitek: Návštěva zámeckého parku a klášterního areálu
 • Kde si udělat selfie: V zámeckém parku u kašny vedle městské knihovny
 • Více informací: www.icostrov.cz

Sokolov

Zimní stadion v Sokolově v minulých měsících prožil velkou euforii, když místní hokejisté po dlouhých letech postoupili do 1. ligy. Hlasité povzbuzování tribun budou potřebovat i mládežničtí olympionici, které zde čekají závody v Rychlobruslení.

Kromě sportu je dnes město založené ve 13. století známé především hnědouhelným průmyslem. K návštěvnickým zajímavostem patří pěkný zámek s expozicí muzea, rozhledna Hard, pozůstatky městského opevnění a hospodářské budovy z 19. století či kostel sv. Jakuba Většího. V teplých měsících Sokolovští rádi navštěvují nedaleké koupaliště Michal vzniklé na místě bývalého lomu.

 • TOP zážitek: Procházka centrem od Starého náměstí k zámku
 • Kde si udělat selfie: Rozhledna Hard
 • Více informací: www.icostrov.cz

Co budete dělat?

Budete se aktivně podílet na zajištění průběhu IX. ročníku Zimní olympiády dětí a mládeže (dále jen „ZODM“), která se historicky poprvé koná v Karlovarském kraji v termínu od 19. 1. 2020 do 24. 1. 2020.

Můžete si vybrat z těchto funkcí

 1. Catering - budete mít na starosti kontroly vstupu VIP osob do zázemí pro catering;
 2. Ceremoniály – ke každé olympiádě patří i slavnostní ceremoniály. Budete se podílet na zajištění Zahajovacího ceremoniálu, Medailového ceremoniálu nebo Závěrečného ceremoniálu.
 3. Asistence na parkovištích – budete navádět fanoušky a další návštěvníky na volná parkovací místa;
 4. Zpracování sportovních výsledků do centrálního informačního systému – po skončení jednotlivých závodů budete od organizátorů sportů přebírat ve fyzické podobě výsledky závodů a následně je přepisovat do elektronické podoby do speciálního informačního systému;
 5. Instalace a deinstalace brandingu – ke každé olympiádě patří spoustu reklamního a propagačního materiálu, který je potřeba, umístit, vyvěsit, připevnit, nalepit a následně uklidit. Vaším úkolem bude tyto předměty rozmístit dle instrukcí organizátora na daném sportovišti ZODM;
 6. Přeprava materiálu – budete nakládat, vykládat a stěhovat připravený materiál pro potřeby ZODM;
 7. Informační servis – jako „infopoint“ (informátor) budete zodpovídat dotazy veřejnosti i sportovcům k celé ZODM;
 8. Stevard/Stevardka – budete napomáhat při přepravě sportovců na jednotlivá sportoviště v předem stanovený čas. Budete kontrolovat, že v autobuse sedí ti správní sportovci z jednotlivých krajů, aby stáli tito závodníci na startu včas;

Můžete si vybrat sportoviště, kde budete pracovat

 1. Karlovy Vary – LH Thermal (Hra na elektronické klávesové nástroje, Šachy)
 2. Ostrov – Zimní stadion (Krasobruslení)
 3. Boží Dar – Jahodová louka (Běžecké Lyžování, Lyžařský orientační běh)
 4. SKI Areál Klínovec – Neklid (Alpské disciplíny, Snowboarding, Skicross)
 5. Oberwiesenthal – Skiarena Fichtelberg, Německo (Biatlon, Lyžařský orientační běh)
 6. Cheb – Zimní stadion (Lední hokej skupina B)
 7. Sokolov – Zimní stadion (Rychlobruslení)
 8. Mariánské Lázně – Městská sportovní hala (Karate)

Můžete si vybrat, ve kterých dnech chcete pracovat

 • Před ZODM
 • V průběhu celé olympiády nebo jen v jednotlivých dnech (19. 1. 2020 – 24. 1. 2020)
 • Po ZODM

Co bude Vaší odměnou?

 • Jedinečné zážitky z historicky první Zimní olympiády dětí a mládeže v našem Karlovarském kraji
 • Setkání s mladými sportovci z celé České republiky a nová přátelství
 • Spolupráce s profesionálním organizačním týmem tohoto unikátního sportovního projektu
 • Zkušenosti ze sportovního prostředí

A navíc:

 • Unikátní vlněná čepice ZODM, kterou budete mít jen Vy
 • Občerstvení po dobu celé akce
 • Pitný režim

Jaké vybavení budete mít?

 • Reflexní vesta
 • Příručka dobrovolníka
 • Občerstvení
 • Kontakt na vedoucího úseku

Kontakt

Barbora Ančincová, odbor školství
tel. 601 214 154
dobrovolnicizodm2020@kr-karlovarsky.cz

Jak se přihlásit?

STAČÍ VYPLNIT TENTO FORMULÁŘ

Zajímáte se o sport a láká vás práce v médiích? Pokud ano, tak by tohle mohla být šance přesně pro vás! Během lednové zimní Olympiády dětí a mládeže (ODM) v Karlovarském kraji připravuje Český olympijský výbor již 7. ročník vzdělávacího programu „Mladí novináři“. V minulosti se ho zúčastnila řada budoucích žurnalistů, kteří i díky zkušenostem z ODM našli uplatnění ve sportovních redakcích.

„Díky ODM jsem se naučil vystupovat ze své komfortní zóny. Musel jsem s žádostí o rozhovor oslovovat sportovce i trenéry a zpracovávat vlastní témata,“ říká Jiří Vokřál, student oboru žurnalistiky, který se programu zúčastnil při poslední olympiádě v Libereckém kraji. „Celkově jsem si užil velkou sportovní akci z terénu a z jejího zákulisí.“

Adam Weidenthaler, další z novinářů na uplynulé letní variantě projektu, si pochvaloval, jak mu zkušenost z olympiády rozšířila možnosti kariérního růstu. „Naučil jsem se věci, ke kterým se ve škole nedostanete. Přínosné pro mě byly i rozhovory s osobnostmi českého sportu desetibojařem Adamem Sebastianem Helceletem a biatlonistou Ondřejem Moravcem. Stáž mě celkově prověřila ve všech směrech.“

Mladí novináři na ODM pracují pod vedením zkušeného mentora, jimiž byli v minulosti například redaktorka Deníku Sport a dnes již tisková mluvčí ČOV Barbora Žehanová nebo šéfredaktor sportu v MF DNES Ondřej Trunečka. Budoucím žurnalistům pomáhají s editací textů a předávají zkušenosti z novinářské praxe.

„Program Mladí novináři nabízí studentům možnost vyzkoušet si reálnou práci sportovních redaktorů v terénu. Naučí se pracovat pod tlakem, vymýšlet témata, natáčet videa či audio nahrávky nebo oslovovat sportovce s žádostí o rozhovor. S talentovanými studenty pak rádi ve spolupráci pokračujeme. Čeká nás nabitý olympijský rok s vrcholem v podobě Her v Tokiu, rádi jim dáme příležitost uplatnit se v roce 2020 i na dalších olympijských akcích,“ popsal výhody programu ředitel komunikace ČOV Tibor Alfoldi.

Řada českých sportovců právě na ODM zahájila úspěšnou kariéru. Jsou mezi nimi například snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká (osminásobná medailistka z ODM), výškařka Michaela Hrubá, plavkyně Barbora Seemanová nebo rychlostní kanoisté Martin Fuksa a Josef Dostál.

Součástí programu je i dobrovolný jednodenní workshop v České televizi, který se uskuteční před startem olympiády. Vybraní studenti se podívají di zákulisí zpravodajství a setkají se s předními českými reportéry.

Nastartujte i vy svoji novinářskou kariéru na největší multisportovní akci v Česku!

Základní informace

 • Program probíhá ve dnech 19.–24. ledna 2020.
 • Zúčastní se ho 14 novinářů, každý reprezentuje jeden kraj.
 • ČOV zajistí vedení zkušeného sportovního novináře, přednášky a workshopy po celou dobu trvání akce.
 • ČOV hradí stravu a ubytování během ODM 2020.
 • Kurz je otevřen pro studenty odpovídajících oborů (média, žurnalistika) a bloggery či novináře ve věku 18-24 let.

Harmonogram výběru uchazečů

 • 30. 11. 2019: Uzávěrka přihlášek.
 • 10. 12. 2019: Vyrozumění postupujících kandidátů.

Požadavky

 • Studium v relevantním oboru a/nebo práce v médiích a/nebo publikační činnost na blogu.
 • Strukturovaný životopis.
 • Dva vybrané publikované texty a/nebo audio či video reportáže (stačí poslat odkaz na web, kde je možné reportáž vidět).
 • Přihlášky a požadované podklady posílejte na e-mail press@olympic.cz, v předmětu uveďte „ODM 2020 – Mladí novináři“.

Jaroslav Bradáč
Předseda organizačního výboru za Karlovarský kraj
jaroslav.bradac@kr-karlovarsky.cz

Lydie Stráská
Krajská koordinátorka ZODM 2020
+420 736 650 020
lydie.straska@kr-karlovarsky.cz

Monika Havlová
Krajská koordinátorka ZODM 2020
+420 736 650 051
monika.havlova@kr-karlovarsky.cz

Pavel Kubeček
Krajský koordinátor pro oblast sportů
+420 736 650 096
pavel.kubecek@kr-karlovarsky.cz

Iva Hauptmannová
Marketing a VIP servis
+420 601 214 117
iva.hauptmannova@kr-karlovarsky.cz

Lenka Butašová
Spolupráce s partnery ZODM 2020
+420 601 214 150
lenka.butasova@kr-karlovarsky.cz

Barbora Ančincová
Nábor dobrovolníků
+420 601 214 154
barbora.ancincova@kr-karlovarsky.cz

Simona Vargová
Krajský koordinátor zajištění provozu Olympijského domu
+420 601 214 174
simona.vargova@kr-karlovarsky.cz

Články o olympiádě