Partnerská města

Karlovy Vary

Jako krajské město jsou Karlovy Vary přirozeným centrem i pro Hry IX. zimní olympiády dětí a mládeže. Místní hotel Thermal, nacházející se na rozhraní lázeňské a obchodní části města, se stane oficiálním olympijským domem a dějištěm sportů Šachy a Hra na elektrické klávesové nástroje. Multifunkční KV Arena pak přivítá utkání hokejové skupiny A a ceremoniály slavnostního zahájení a zakončení olympiády. V Karlovarské čtvrti Drahovice pak bude ubytována značná část sportovců a vedoucích výprav.

Karlovy Vary jsou s necelými 50 tisíci obyvateli největším městem západočeského lázeňského trojúhelníku, k léčbě zde využívají horkých pramenů s teplotou až 72 stupňů. K lázeňství se váže i architektonický ráz města, k mimořádně fotogenickým patří zejména kolonády. Na své si ve Varech přijdou i sportovně založení návštěvníci, okolní přímo vybízí k aktivním vycházkám a cyklistickým vyjížďkám. Na kulturní scéně je město známé především jako dějiště Mezinárodního filmového festivalu, sportovní fanoušci pak Karlovy Vary znají jako sídlo klubů z nejvyšších soutěží v hokeji, volejbalu a nohejbalu.

Boží Dar

Horským centrem karlovarské ODM bude bezesporu Boží Dar. Ve zdejších ubytovacích zařízeních naleznou dočasný domov účastníci Alpského lyžování, Běžeckého lyžování, Skicrossu a Snowboardingu. Příslušná sportoviště se nalézají vždy v blízkosti města, pro Božídarské bude připraven i olympijský doprovodný program.

Boží Dar leží v nadmořské výšce 1020 m n.m., a je tak nejvýše položeným městem Česka a vyhledávaným turistickým centrem. V zimě návštěvníci přijíždějí za upravenými sjezdovkami propojených akiareálů Klínovec a Neklid a desítkami kilometrů upravených běžeckých tras, v létě turisté z Božího Daru míří na řadu pěších a cyklistických výletů po hornické krajině Krušnohoří. Boží Dar je také hraničním přechodem do německého Saska, kam se ve všech ročních obdobích můžete vydat např. po okruhu Lukáše Bauera, zřejmě nejznámějšího obyvatele Božího Daru.

Cheb

Nejzápadnějším místem, kde se kdy Olympiáda dětí a mládeže konala, se v lednu stane město Cheb. Zimní stadion s kapacitou 1524 míst k sezení přivítá hokejové zápasy skupiny B. Hokejisté této skupiny budou ve městě také ubytováni, konkrétně v domově mládeže Integrované SŠ a v hotelu Modrý věžák.

Cheb je druhým největším městem Karlovarského kraje ležící jen několik kilometrů od německého Bavorska. Přestože ze své polohy těžil především ve středověku, i dnes má návštěvníkům co nabídnout. Malebné domky na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad a respekt budící Černá věž potěší zájemce o historii, milovníci přírody pak v teplých měsících vyhledávají areál Krajinné výstavy na břehu Ohře.

Jáchymov

Pod serpentinami mířícími z hřebenů Krušných hor leží městečko Jáchymov známé lázeňstvím i pohnutou historií. V rámci Olympiády dětí a mládeže zde najdou ubytování reprezentanti v Biatlonu a Lyžařském orientačním běhu.

Jáchymov je charakteristický svým silně svažitým terénem a při cestě z jednoho konce města na druhý zdoláte přibližně dvousetmetrové převýšení. Většina historie sahající do 16. století je spjata zejména s hornickou činností a po vzoru jáchymovského tolaru z místního stříbra dostala jméno i měna Spojených států amerických. Stříbro později nahradil uran, k jehož dobývání neváhaly totalitní režimy zřídit i pracovní tábory. Dnes naopak lázeňské město profituje z mírového využití radioaktivity k léčebným účelům.

Mariánské Lázně

Na olympiádě dospělých patří Karate mezi nejnovější sporty, a trochu symbolicky je tak na ODM 2020 bude hostit nejmladší z pořadatelských měst. Mariánské Lázně karatistům poskytnou Domov mládeže k ubytování a Městskou sportovní halu pro samotné zápasy.

Město vzniklo počátkem 19. století a od samého počátku je spjaté s lázeňstvím využívajícím více než 40 minerálních pramenů. Díky jejich chemické rozmanitosti jsou indikovány na celé množství zdravotních problémů. Poklidnou lázeňskou atmosféru, za kterou přijížděli například Antonín Dvořák, Franz Kafka či Mark Twain, nabízí město dodnes.

  • TOP zážitek: Boheminium - čtvrtý největší park miniatur v Evropě
  • Kde si udělat selfie: Hlavní lázeňská kolonáda
  • Více informací: www.marianskelazne.cz

Ostrov

Na půli cesty mezi Karlovými Vary a Božím Darem leží bezmála sedmnáctitisícové město Ostrov. Zdejší malý ale moderní zimní stadion s tribunou k sezení přivítá boje o medaile v Krasobruslení.

Ostrov byl založen ve 13. století, nejstarší historii dnes však už připomíná jen kostelík sv. Jakuba Většího v jihozápadní části města. Zde, na březích řeky Bystřice, také najdeme turisticky nejzajímavější objekty včetně zámku, zámeckého parku, letohrádku a klášterního areálu. Na své si přijdou i milovníci přírody, pro které je na severu města připravena trasa mezi Boreckými rybníky.

  • TOP zážitek: Návštěva zámeckého parku a klášterního areálu
  • Kde si udělat selfie: V zámeckém parku u kašny vedle městské knihovny
  • Více informací: www.icostrov.cz

Sokolov

Zimní stadion v Sokolově v minulých měsících prožil velkou euforii, když místní hokejisté po dlouhých letech postoupili do 1. ligy. Hlasité povzbuzování tribun budou potřebovat i mládežničtí olympionici, které zde čekají závody v Rychlobruslení.

Kromě sportu je dnes město založené ve 13. století známé především hnědouhelným průmyslem. K návštěvnickým zajímavostem patří pěkný zámek s expozicí muzea, rozhledna Hard, pozůstatky městského opevnění a hospodářské budovy z 19. století či kostel sv. Jakuba Většího. V teplých měsících Sokolovští rádi navštěvují nedaleké koupaliště Michal vzniklé na místě bývalého lomu.

  • TOP zážitek: Procházka centrem od Starého náměstí k zámku
  • Kde si udělat selfie: Rozhledna Hard
  • Více informací: www.icostrov.cz