Karlovarský kraj

Staňte se dobrovolníkem

Karlovarský kraj se představuje

Karlovarský kraj se rozkládá v nejzápadnějším cípu České republiky a sousedí s Plzeňským krajem na jihovýchodě a Ústeckým krajem na severovýchodě. Právě s Ústeckým krajem se dělí o Klínovec (1244 m n. m.), nejvyšší horu obou krajů a Krušných hor, které se rozprostírají podél státní hranice s Německem.

Nejvýznamnější řekou Karlovarského kraje je Ohře a téměř celé území také spadá do jejího povodí. Dalšími významnými řekami jsou Teplá, Rolava, Bystřice a Svatava. Z nich nejznámější je řeka Teplá, která vtéká do Ohře v Karlových Varech a která protéká údolím Karlových Varů, kde vyvěrá většina horkých pramenů.

Karlovarský kraj je především proslulý svým lázeňstvím. Na území kraje se nachází nejen naše nejznámější lázně Karlovy Vary, ale i Mariánské Lázně, Františkovy Lázně, Lázně Kynžvart a Jáchymov. Spolu s léčivými prameny je kraj bohatý i na přírodní minerální vody, z nichž nejznámější je Mattoni. V souvislosti s lázeňstvím jsou také velice známé lázeňské oplatky, které si jako sladkou pochoutku zamilovali nejen místní obyvatelé, ale především lázeňští hosté z celého světa. Karlovy Vary kromě toho prosluly ještě bylinným likérem Becherovka a uměním sklářů společnosti Moser. Městem porcelánu je pak po právu nazývána Nová Role, kde sídlí porcelánka Thun vyrábějící tradiční český porcelán. Z kulturní oblasti je to především Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, který nabízí setkání tvůrců domácích i zahraničních.

Kromě lázeňství má Karlovarský kraj i řadu dalších lákadel. K významným památkám patří hrad Bečov s unikátním relikviářem svatého Maura, hrad Loket, klášter v Teplé či jediná císařská falc v ČR - hrad Cheb. Na své si přijdou i milovníci přírody. Osobitý ráz Krušných hor a chráněné krajinné oblasti Slavkovský les vám nabídne neopakovatelné pohledy, které si můžete vychutnat z celé řady rozhleden. Navštívit můžete i hornické památky, díky kterým se česko-německý region Krušnohoří stal nejmladší českou památkou na seznamu UNESCO. Četné přírodní rezervace a chráněná území můžete poznat díky několika desítkám naučných stezek. K nejvyhledávanějším lokalitám patří Přírodní rezervace Soos a Božídarská rašeliniště.