logo-odm

Hry IX. zimní olympiády dětí a mládeže 2020

Karlovarský kraj / 19.01.2020 - 24.01.2020

V roce 2020 Karlovarský kraj poprvé přivítá Olympiádu dětí a mládeže. O pořadatelství 9. ročníku zimní verze se podělí města Karlovy Vary, Cheb, Jáchymov, Ostrov nad Ohří, Boží Dar a Mariánské Lázně. Vedle tradičních zimních sportů, jako je lední hokej, alpské lyžování či biatlon se kraje utkají také v šachu nebo umělecké soutěži v hraní na klávesové nástroje. Slavnostní zahájení bude hostit karlovarská KV Arena. Organizátoři očekávají příjezd 1980 sportovců a trenérů.

Karlovarský kraj se představuje

Karlovarský kraj se rozkládá v nejzápadnějším cípu České republiky a sousedí s Plzeňským krajem na jihovýchodě a Ústeckým krajem na severovýchodě. Právě s Ústeckým krajem se dělí o Klínovec (1244 m n. m.), nejvyšší horu obou krajů a Krušných hor, které se rozprostírají podél státní hranice s Německem.

Nejvýznamnější řekou Karlovarského kraje je Ohře a téměř celé území také spadá do jejího povodí. Dalšími významnými řekami jsou Teplá, Rolava, Bystřice a Svatava. Z nich nejznámější je řeka Teplá, která vtéká do Ohře v Karlových Varech a která protéká údolím Karlových Varů, kde vyvěrá většina horkých pramenů.

Karlovarský kraj je především proslulý svým lázeňstvím. Na území kraje se nachází nejen naše nejznámější lázně Karlovy Vary, ale i Mariánské Lázně, Františkovy Lázně, Lázně Kynžvart a Jáchymov. Spolu s léčivými prameny je kraj bohatý i na přírodní minerální vody, z nichž nejznámější je Mattoni. V souvislosti s lázeňstvím jsou také velice známé lázeňské oplatky, které si jako sladkou pochoutku zamilovali nejen místní obyvatelé, ale především lázeňští hosté z celého světa. Karlovy Vary kromě toho prosluly ještě bylinným likérem Becherovka a uměním sklářů společnosti Moser. Město Chodov proslavil růžový porcelán, který se vyváží do celého světa. Z kulturní oblasti je to především Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, který nabízí setkání tvůrců domácích i zahraničních.

Kromě lázeňství má Karlovarský kraj i řadu dalších lákadel. K významným památkám patří hrad Bečov s unikátním relikviářem svatého Maura, hrad Loket, klášter v Teplé či jediná císařská falc v ČR - hrad Cheb. Na své si přijdou i milovníci přírody. Osobitý ráz Krušných hor a chráněné krajinné oblasti Slavkovský les vám nabídne neopakovatelné pohledy, které si můžete vychutnat z celé řady rozhleden. Navštívit můžete i hornické památky, díky kterým se česko-německý region Krušnohoří stal nejmladší českou památkou na seznamu UNESCO. Četné přírodní rezervace a chráněná území můžete poznat díky několika desítkám naučných stezek. K nejvyhledávanějším lokalitám patří Přírodní rezervace Soos a Božídarská rašeliniště.

Přehled sportovišť
Název Adresa
Boží Dar – Jahodová louka Jahodina 1057, 362 51 Jáchymov
Cheb – zimní stadion Valdštejnova 1513/70, Cheb
KV Arena Západní 1812/73, Karlovy Vary
Mariánské Lázně - Městská sportovní hala Tyršova 648/19a, Mariánské lázně
Oberwiesenthal - Skiarena Fichtelberg Fichtelbergstraße 1A, Oberwiesenthal, Německo
Ostrov – zimní stadion Vančurova 1437, Ostrov
Ski areál Klínovec - Neklid Loučná pod Klínovcem 207, 431 91 Loučná pod Klínovcem
Sokolov – zimní stadion Boženy Němcové 1780, Sokolov
SPA HOTEL THERMAL I. P. Pavlova 2001/11, Karlovy Vary
Program olympiády
Neděle19. 1. Pondělí20. 1. Úterý21. 1. Středa22. 1. Čtvrtek23. 1. Pátek24. 1.
ikona sportu Akrobatické lyžování       4 1  
ikona sportu Alpské disciplíny   icon-medal 4 icon-medal 4   1  
ikona sportu Běžecké disciplíny     icon-medal 4 icon-medal 4 icon-medal 1  
ikona sportu Biatlon   icon-medal 4 icon-medal 4   icon-medal 2  
ikona sportu Hra na el. klávesové nástroje            
ikona sportu Karate            
ikona sportu Krasobruslení   icon-medal 1 icon-medal 3      
ikona sportu Lední hokej   14 14 14 icon-medal 1  
ikona sportu Lyžařský orientační běh            
ikona sportu Rychlobruslení       8 icon-medal 2  
ikona sportu Šachy            
ikona sportu Snowboarding            
Počet medailových ceremoniálů 0 9 15 4 6 0

Články o olympiádě