Pardubický kraj

Vítejte v Pardubickém kraji,

kraji, kde se snoubí nádherná příroda s velkolepou historií, lidským umem, úchvatnou hudbou a bohatou nabídkou aktivního využití volného času. Je to kraj ostrých kontrastů i vlídné pohody, od podhůří Orlických hor a Jeseníků, přes romantickou oblast Svitavska a úrodné Polabí až k výběžkům Železných hor, Žďárských vrchů a Českomoravské vysočiny.

Milovníky historie a znalce architektury jistě přilákají dva skvosty české renesanční architektury, městské památkové rezervace a zámky v Pardubicích a Litomyšli (zámek v Litomyšli je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO). Za návštěvu rozhodně stojí také města Chrudim, Vysoké Mýto a Polička, která bývala královskými věnnými městy a jejichž historická centra tvoří základ městských památkových rezervací a zón. Centrem severovýchodu Pardubického kraje je město Ústí nad Orlicí, jedním z nejstarších měst na českomoravském pomezí jsou Svitavy.

Ojedinělou světoznámou kulturní památkou je Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem, kde se, stejně jako v Hřebčínu Slatiňany, dodnes chová plemeno starokladrubského koně.

V Letohradu v Muzeu řemesel (největší muzeum svého druhu v ČR) na vás čeká více než 50 ucelených expozic řemesel a živností z období 1840–1930. Rozsáhlý komplex vojenského opevnění z let 1936–1938 včetně Vojenského muzea Králíky dokumentuje předválečnou etapu dějin v Králické pevnostní oblasti.

V Pardubickém kraji se koná i spousta kulturních a společenských akcí. Mezi nejvýznamnější bezesporu patří hudební festival Smetanova Litomyšl, dostihový závod Velká pardubická steeplechase a plochodrážní závod Zlatá přilba.

Není na co čekat, jen ho objevovat a obdivovat... :)