logo-odm

Hry VII. zimní olympiády dětí a mládeže 2016

Ústecký kraj / 17.01.2016 - 22.01.2016

Zimní edice oblíbené Olympiády dětí a mládeže se bude v roce 2016 konat v Ústeckém kraji. Ten v roce 2007 hostil i letní variantu ODM. Po Zlínském kraji je tak historicky druhým, kterému se podařilo uspět v kandidatuře na organizaci zimní i letní ODM.

V olympijská sportoviště se 17. až 22. ledna promění hned pět míst v Ústeckém kraji. Lyžařský areál na Klínovci bude hostit akrobatické a sjezdové lyžování. Na své si přijdou i milovníci snowboardingu, právě v klínovském snowparku se spolu utkají vycházející sportovní mládežnické hvězdy z celé republiky. O pár desítek kilometrů níž v chomutovském zimním stadionu se uskuteční strhující zápasy v ledním hokeji. Chomutovský stadion bude navíc hostit i zahajovací a závěrečný ceremoniál. Ten zahajovací startuje už 17. ledna v 15 hodin. Chomutov bude i dějištěm dalších dvou ne zcela zimních soutěží, do městského divadla, které se promění v Olympijský dům, se sjedou ti nejlepší tanečníci a šachisté. V Ústeckém kraji je ale ještě jedno město, které je historicky spjaté s hokejem – Litvínov a právě na legendárním stadionu Ivana Hlinky, kde se na ledě proháněly takové hvězdy jako Robert Reichel, Martin Ručinský nebo Vladimír Růžička, se uskuteční další zápasy v ledním hokeji. Reprezentanty v krasobruslení a rychlobruslení přijďte určitě podpořit na mostecký zimní stadion. A v tratě na biatlon a běžecké lyžování se na týden promění golfový areál hotelu Krušnohorský dvůr na Cínovci.

Na všechna sportoviště jste srdečně zváni! Sledujte stránky a již brzy se dozvíte podrobnosti.

Pořadí krajů
Pozice Kraj Počet bodů Započítáno / celkově závodů
1. Moravskoslezský kraj 213 74 / 74
2. Hlavní město Praha 205 72 / 72
3. Královéhradecký kraj 168 72 / 72
4. Jihomoravský kraj 165 73 / 73
5. Jihočeský kraj 158 74 / 74
6. Liberecký kraj 157 69 / 69
7. Zlínský kraj 154 71 / 71
8. Pardubický kraj 146 71 / 71
9. Plzeňský kraj 141 71 / 71
10. Kraj Vysočina 140 71 / 71
11. Ústecký kraj 134 74 / 74
12. Středočeský kraj 133 72 / 72
13. Olomoucký kraj 105 72 / 72
14. Karlovarský kraj 89 71 / 71

Výpočet pořadí

Celkové pořadí krajů bude určeno na základě zisku bodů za umístění v jednotlivých sportech, vždy v kategorii chlapců a dívek. ČOV společně s pořadatelem rozhodne před začátkem her, které koedukované soutěže budou počítány do dívčích a které do chlapeckých kategorií.

Pořadí krajů ve sportu bude určeno součtem získaných bodů v jednotlivých medailových soutěžích daného sportu.

V každé medailové soutěži budou bodována umístění na 1. až 14. místě. Jeden kraj může být v rámci jedné medailové soutěže hodnocen i víckrát, nebude uplatňován princip redukovaného pořadí.

Při rovnosti bodů se dva nebo více krajů umístí společně na jednom děleném místě a každý kraj obdrží plný počet bodů náležejících tomuto umístění.

Stejným systémem je bodováno umístění sportovců v jednotlivých medailových soutěžích i pořadí krajů v jednotlivých sportech, viz následující tabulka.

Umístění 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14.
Body 20 16 13 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

Databáze účastníků

10

Počet sportů

30

Počet disciplín

1040

Počet účastníků

Základní informace o Ústeckém kraji

Žádný z krajů České republiky se nemůže pochlubit tolika významnými body nebo momenty české historie na svém území jako Ústecký kraj. Ať už se jedná o horu Říp svázanou s pověstí o příchodu praotce Čecha se svou družinou, nebo Stadice s Přemyslem Oráčem či památný milostný příběh Oldřicha a Boženy odehrávající se v Peruci. Na tyto tři základní místa navazují další, které rozhodně stojí za to navštívit. V našem kraji, ale nejsou pouze místa spojená s historií. Za návštěvu stojí například celá oblast Českého Švýcarska a jeho národním parkem, projížďka s některou z lodí po Labi, vinice v Českém středohoří, Krušné hory, královská města na Ohři včetně návštěvy Žatecka a množství dalších míst.

Ústecký kraj je zkrátka místem plným rozmanitostí. Na jedné straně právě hluboká historie, neuvěřitelné přírodní scenérie a zákoutí s původní řemeslnou výrobou, naproti tomu průmyslové oblasti neodmyslitelně spjaté s místní kulturou a zaměstnaností.

Území kraje se dělí na sedm dnes již bývalých okresů – Ústecko vnímané jako kolébka české státnosti, Děčínsko, které je považováno za ráj pro turisty, lázeňské Teplicko, chmelařské Lounsko, vinařské Litoměřicko a v neposlední řadě Mostecko a Chomutovsko, které je známé jak důlní činností, tak následnou rekultivací.

Oblast, kterou účastníci olympiády navštíví nejvíce je Krušnohoří - nejhornatější část kraje. Nejvýše položené místo se nachází právě na Klínovci, na tradičním místě letních i zimních sportů a aktivit a hlavně na jednom z hlavních míst, kde se odehraje část olympiády. Krušné hory mají svůj název odvozený od slova „krušit“, což bylo spjato s hornickou činností, úpravou rudy a plavbou dřeva. Nejde tedy o krušné, smutné, těžké a ztrápené hory. O historii důlní činnosti se o tom můžete například výletem do Krupky, Mikulova nebo Měděnce. Mnozí ocení i návštěvu Uhelného safari, které můžete navštívit jedině zde.

V našem kraji je toho k vidění opravdu hodně a my věříme, že se při cestě ze sportovního zážitku alespoň na jedno z nich podíváte.

Statutární město Chomutov

Vzniklo na křižovatce starých obchodních cest spojujících Prahu s Lipskem a Cheb s Ústím nad Labem. První zmínka o vlastním městě pochází z roku 1252, kdy městečko Chomutov získal řád německých rytířů. Už v 16. století se u města těžil kamenec. V prostoru těžby pak v 19. století vzniklo Kamencové jezero, které se stalo významným lázeňským a rekreačním střediskem. Jako přírodní útvar je jedinečné a i ve světovém měřítku ojedinělé. V Chomutově najdete i Podkrušnohorský zoopark zaměřený na chov evropských a asijských zvířat. Zoopark ze severní strany přiléhá ke Kamencovému jezeru a svojí rozlohou je největší ZOO v České republice. Součástí zooparku je i Kaštanka, která je považována za nejstarší a nejsevernější sad památných stromů kaštanovníků setých v České republice. V minulosti byl součástí parku i recesistický výběh ropáka bahnomilného, který ale ZOO zrušila, když se stal předmětem soudního sporu, neboť byl vytvořen bez vědomí výtvarnice Barbary Šalamounové, která vytvořila výtvarnou podobu ropáků pro studentský film Jana Svěráka.

Statutární město Most

Typickým prvkem pro nové město Most, které vzniklo takřka na zelené louce, je moderní architektura, do níž je včleněno několik dochovaných památek ze starého města. Původní město Most bylo téměř zcela zbořeno kvůli těžbě uhlí. Jednou z nejznámějších vzpomínek na tento historický mezník je kostel Nanebevzetí Panny Marie. V roce 1975 byl přesunut po kolejích o 841 metrů, aby byl zachráněn z města, které bylo srovnáno se zemí. V Guinessově knize rekordů je zapsán jako přeprava nejtěžšího předmětu po kolejích, Velmi známý je Most i svými takzvanými „dromy“. Právě tady se totiž nachází turistická lákadla jako je autodrom, hipodrom nebo aquadrom. Všechny tyto atrakce byly navíc vybudovány na původních výsypkách. Pro rok 2015 město Most získalo titulem Evropské město sportu.

Město Litvínov

Polohu města určili již ve středověku lidé, kteří založili usedlosti podél Divokého a Bílého potoka v blízkosti cest kopírujících úpatí Krušnohoří. Původně se Litvínov dělil na dvě sídla – Horní a Dolní Litvínov s tvrzemi. Hrabě Jan Josef Valdštejn tady tehdy založil velkou manufakturu na výrobu sukna, jednu z prvních v českých zemích. Rod Valdštejnů si Litvínov připomíná každý rok při Valdštejnských slavnostech, kam přijíždí knížecí rodina v dobových kostýmech. Dnes je Litvínov významným střediskem chemického a textilního průmyslu, též křižovatkou dálkových ropovodů. Litvínov patří mezi česká města s významnou hokejovou tradicí, od 60. let se místní klub stabilně účastní nejvyšší české (příp. československé) hokejové soutěže. V NHL působilo téměř 30 litvínovských odchovanců - nejvíce ze všech klubů v České republice a v počtu obyvatel i nejvíce z celého světa.

Město Dubí

První zmínky o Dubí jsou ještě z dob, kdy zde bylo místo, kde přechodně a sezónně přespávali krupští horníci, kteří v okolí těžili a rýžovali cín. Osada dostala pojmenování po rozsáhlých dubových lesích, které se nacházely v okolí. Dubí je jednoznačně spojeno se značkou dubský porcelán, právě tady se totiž již od roku 1864 vyrábí pravý „cibulák“. Pod Dubí spadá i Cínovec, kde se odehrají závody v biatlonu a běžeckém lyžování v rámci olympiády dětí a mládeže. Jak už název napovídá, dříve se tady byly cínowolframové rudy. Po ukončení těžby se z Cínovce stala převážně rekreační oblast. Na Cínovci je také hraniční přechod do Německa.

Město Loučná pod Klínovcem

První písemná zmínka o vsi Wiesenthal (luční údolí) pochází z roku 1431. Ves byla založena pravděpodobně již ve 14. století, o tomto raném období se nám však žádné zprávy nedochovaly. Onou první dochovanou zmínkou o Loučné je listina, rozdělující perštejnské panství mezi Alše a Viléma ze Šumburku. Podle této listiny Aleš dostal hrad Perštejn spolu se 14-ti vesnicemi, mezi nimiž byla i "polovina Wiesenthal". Následující roky pro ves nebyly příliš šťastné - husitské války se na ní znatelně podepsaly, v zápise z roku 1449 je dokonce uváděná jako zpustlá. Začátkem 16. století zde však nastal rozvoj, spojený s rozmachem hornictví. Loučná byla opět osídlena a její význam rostl. Žije zde asi 100 obyvatel.

Zahajovací ceremoniál:

neděle 17. 1. 2016 SD ARÉNA Chomutov v 15:00 hodin

Medailové ceremoniály:

úterý 19. 1. 2016 náměstí 1. Máje Chomutov v 19:00 hodin

čtvrtek 21. 1. 2016 SD ARÉNA Chomutov v 19:00 hodin

Závěrečný ceremoniál:

čtvrtek 21. 1. 2016 SD ARÉNA Chomutov v 19:00 hodin

Program olympiády
Neděle17. 1. Pondělí18. 1. Úterý19. 1. Středa20. 1. Čtvrtek21. 1. Pátek22. 1.
ikona sportu Akrobatické lyžování       4 icon-medal 4  
ikona sportu Alpské disciplíny   icon-medal 4 icon-medal 4 icon-medal 4    
ikona sportu Běžecké disciplíny   icon-medal 4 icon-medal 4   icon-medal 2  
ikona sportu Biatlon     icon-medal 4 icon-medal 4 icon-medal 2  
ikona sportu Disco dance   3 icon-medal 3      
ikona sportu Krasobruslení   8 icon-medal 4      
ikona sportu Lední hokej   14 14 14 icon-medal 3  
ikona sportu Rychlobruslení       icon-medal 9 icon-medal 6  
ikona sportu Šachy   56 56 icon-medal 1 icon-medal 1  
ikona sportu Snowboarding   icon-medal 8 4 icon-medal 4 icon-medal 4  
Počet medailových ceremoniálů 0 16 19 22 22 0

Olympijským domem při Olympiádě dětí a mládeže 2016 bude Městské Divadlo v Chomutově, kam bude moci každý sportovec přijít na návštěvu v rámci své akreditace.

V městském divadle, v rámci programu Olympiády dětí a mládeže 2016, budou mimo jiné probíhat kulturní soutěže, kterými jsou Disco Dance a turnaj v šachu.


Pro všechny účastníky Olympiády dětí a mládeže je zajištěn volný vstup na základě akreditační karty.

CHOMUTOV

 • AQUASVĚT (ul. Mostecká 5887, 430 01 Chomutov)
 • SAUNA (ul. Mostecká 5921, 430 01 Chomutov) - vstup možný denně a mládeži pouze v doprovodu dospělé osoby
 • KINO SVĚT (ul. Mostecká 5786, 430 01 Chomutov) - v průběhu Her se každý den budou promítat filmy světové produkce
 • ZOOPARK (ul. Přemyslova 259, 430 01 Chomutov)

LITVÍNOV

 • PLAVECKÝ BAZÉN (Ukrajinská 2051, Litvínov)
 • ZÁMEK VALDŠTEJNŮ (Mostecká čp. 1, Litvínov)
  • expozice: výstava Srdceráj autorů: Michala Cihláře a Veroniky Richterové, výstava Historické filmové techniky sběratele Miloše Štěpána, výstava soch a plastik Stanislava Hanzíka, výstava vánočních stromků Vánoce po celý rok
 • KINO CITADELA (Podkrušnohorská 1720, 436 01 Litvínov) - filmové představení ve dnech 19. a 20. 1. 2016 vždy od 19:30 hodin (Pixely a Husí kůže)
 • MĚSTSKÁ GALERIE RADNIČNÍ SKLÍPEK (Smetanova 40, 436 01 Most-Litvínov)
  • výstava fotografií novinářů M. Gordíkové a E. Beneše s názvem Žlutočerná euforie, fotografie připomenou úspěchy HC Litvínov při získání mistrovského titulu
  • (Otevřeno: út – pá 9.00–12.00, 12.30-17.00 hodin, so 10.00–12.00, 12.30–17.00 hodin)

MOST

 • AQUADROM (Topolová 801, 434 06 Most)
 • SPORTOVNÍ HALA MOST (tř. Budovatelů 112/7, 434 01 Most) - sauna, fitness, masáže
 • KINO KOSMOS (Obránců míru 2629/5, 434 01 Most)
 • MĚSTSKÉ DIVADLO V MOSTĚ (Divadelní 15, 434 01 Most)
  • 19. 1. – Balada pro Banditu
  • 21. 1. – Kronika Pickwickova klubu
 • MĚSTSKÁ KNIHOVNA MOST (Moskevská 12, 434 01 Most)
 • OBLASTNÍ MUZEUM (Čsl. armády 1360/35, 434 01 Most)
 • PODRKRUŠNOHORSKÉ TECHNICKÉ MUZEUM (důl Julius III, 436 01 Litvínov)
 • KOSTEL NANEBEVZETÍ PANNY MARIE V MOSTĚ (Kostelní 289, 434 01 Most)
 • HRAD HNĚVÍN (Hradní 577, 434 01 Most)

Informace o dopravě a jízdní řády budou přístupné v interaktivní mapě ODM 2016 a také budou vyvěšeny na všech ubytovacích zařízeních.

Klínovec, Cínovec

Pohyb mezi sportovišti a ubytováním si zajišťují jednotlivé krajské výpravy.

Chomutov, Most, Litvínov

Pohyb po vybraných městech je bezplatně zajištěn městskou hromadnou dopravou. Každý účastník se musí prokázat akreditační kartou.

Doprava na ceremoniály a sportoviště

Místa a časy odjezdů autobusů na ceremoniály a návštěvy jiných sportovišť naleznete na nástěnkách jednotlivých ubytovacích zařízeních.

Aplikace zobrazuje a vyhledává sportoviště s jednotlivými disciplínami, ubytovací kapacity, autobusové a vlakové stanice v okolí sportovišť s napojením na IDOS, volnočasové aktivity, lékařské pohotovostní péče, webkamery, parkoviště u sportovišť, zimní údržbu silnic. Najdete zde také kontakty na organizační tým. Údaje v aplikaci lze sdílet na sociální sítě a je také provázána na Google Street View. Pro případ potřeby zde naleznete návody k ovládání a video-návod.

Odkaz:

https://geoportal.kr-ustecky.cz/apps/zodm2016/

QR kód:

Call centrum

777 362 004

777 362 005

Tiskové centrum

777 362 006

Články o olympiádě