Monika Míčková: gymnastika je trochu i cirkus

Byla nejlepší moderní gymnastkou České republiky posledních let. Minulý čas je na místě, byť Monice Míčkové bylo loni v létě teprve 25 let. Teď se připravuje na státnice a také na roli ambasadorky svého sportu na ODM 2017.

Co říkáte obecně projektu ODM, který už je dlouholetou součástí českého sportovního prostředí?

Myslím si, že je to skvělá sportovní událost. Příležitost pro mladé sportovce, vyzkoušet si a zažít podobnou atmosféru jako na velké olympiádě.

Jak moc může tato akce motivovat děti do dalšího sportování?

Určitě je to obrovská zkušenost a motivace. Na ODM mezi sebou závodí ti nejlepší mladí sportovci z jednotlivých krajů, budou bydlet v olympijské vesnici, vše probíhá skoro stejně jako na velké olympiádě, ale pouze v rámci naší země. Zde získáte nové zkušenosti, přátelé, zážitky, úspěch a třeba i medaili.

Kde a jak jste vy osobně sportovala ve věku kolem třinácti, patnácti let?

To vím naprosto přesně, protože ve svých třinácti letech, jsem poprvé vyhrála mistrovství České republiky v kategorii juniorek. Ve čtrnácti a patnácti letech jsem tento úspěch zopakovala a obhájila jsem titul mistryně. Ve svých patnáci jsem byla také na svém prvním mistrovství Evropy v kategorii juniorek, kde jsem se probojovala do finále v sestavě s kužely a obsadila sedmé místo.

Na co byste nalákala děti, aby dělaly právě moderní gymnastiku, tedy sport ryze dívčí?

Gymnastika je nádherný sport. Je to kombinace baletu, tance, akrobacie a trochu i cirkusu. Gymnastika se dá dělat individuálně, ale i skupinově. Moderní gymnastika je velmi pohybově rozmanitá a stále se rozvíjí. Tréninky jsou náročné a zaberou hodně času, ale ten pocit když se naučíte nové věci, každý den se zlepšujete a pak máte výsledky je skvělý. Navíc když kolem sebe máte skvělou partu dalších gymnastek a máte možnost procestovat celý svět. A to nejlepší na konec? Možnost reprezentovat Českou republiku na světových soutěžích a hlavně olympijských hrách!

Co děláte nyní na poli sportovním (i pracovním) a jaké máte sportovní plány na rok 2017?

S aktivní gymnastickou kariérou jsem skončila v květnu 2016. Hned po ukončení své závodní kariéry jsem se vrhla do trénování malých nadějných gymnastek. V červnu 2017 mě čekají státnice, takže teď hodně času věnuji škole a na sport mi moc nezbývá čas. Ale chodím aspoň běhat a občas si udělám gymnastickou rozcvičku, abych úplně "neztvrdla". Do budoucna bych se ráda věnovala výrazovému tanci.

MONIKA MÍČKOVÁ

moderní gymnastika

Narozena: 29. července 1991

Největší úspěchy: šestinásobná účastnice mistrovství světa, mnohonásobná mistryně republiky, vítězka řady mezinárodních závodů.