Veronika Mišková: Na ODM mám úžasné vzpomínky

Veronika Mišková: Na ODM mám úžasné vzpomínky

Na svém facebookovém profilu úspěšná karatistka VERONIKA MIŠKOVÁ píše: „Momentálně mě sice na trénincích a soutěžích nepotkáte, můžete se na mě ale těšit na hrách 8. letní olympiády dětí a mládeže, která se bude konat v červnu v Brně!!! Budu jako ambasador karate.“ A tady přinášíme rozhovor s touto příjemnou mladou dámou.

Co říkáte obecně projektu ODM, který už je dlouholetou součástí českého sportovního prostředí?

Projekt mi přijde jako úžasná příležitost pro mladé a začínající sportovce. Poznají atmosféru velké multi-sportovní akce a vytvoří si spoustu nových přátelství. Pro některé byla dětská olympiáda také start jejich kariéry. Na dětskou olympiádu u nás, navázaly mládežnickou olympiádou nebo dokonce tou velkou.

Jak moc může tato akce motivovat děti do dalšího sportování?

Myslím, že moc. Akce se účastní mnoho mladých sportovců, ale také těch známých z OH jako vlajkonoši a tváře. Sportovci se mohou porovnávat ve svém sportu, ale také poznávají jiné sporty a porovnávají se s ostatními. Navíc slavnostní zahájení s několika tisíci návštěvníky, kdy se nastupuje na plochu, celý kraj v jednotném oblečení za hlasitého skandování ,,jííííížní morava´´ je určitě nezapomenutelný zážitek a motivací podobných zážitků posbírat více.

Kde a jak jste vy osobně sportovala ve věku kolem třinácti, patnácti let?

Já se od 8 let věnuji karate (do 10 let to bylo i plavání). Ve 13-15 letech jsem získávala první zkušenosti na menších mezinárodních soutěžích, a v šestnácti letech jsem měla poprvé možnost reprezentovat ČR na ME mládeže v Paříži 2009, kde jsem získala bronzovou medaili.

Jaké jsou Vaše vzpomínky na ODM, kterou jste vyhrála?

Úžasné. Pamatuju si, že jsem se tam dostala vlastně náhodou, o nominaci jsem se dozvěděla asi tři týdny před konáním. Zahájení na stadionu pod Palackého vrchem bylo super, ale nejvíc byla Olympijská vesnice v Brně. Většina účastníku v ní bydlela, byla tam i ,,enjoy´´ sekce od coca coly (vodní fotbal a lezecká stěna), kino, olympijský dům. Zadarmo vstupy do Zoo a plaveckého bazénu. Měli jsme zvláštní dopravu přímo z vesnice na sportoviště. Člověk si tam hned připadal jak na opravdové velké olympiádě jako ,,velký sportovec´´ o kterého se starají. Navíc bylo fajn, že jsme měli i speciální olympijské noviny, kde bylo zpravodajství, fotky a výsledky z každého dne. Dodnes je mám doma schované.

Na co byste nalákala děti, aby dělaly právě karate, tedy sport mezi dívkami ne příliš rozšířený?

Neřekla bych, že mezi dívkami není rozšířený, v některých oddílech je to právě naopak. Karate je všestranný sport. Často se v rámci tréninků hrají různé hry, průpravná atletická a gymnastická cvičení. Cvičí se základní technika, kata (sestavy) a kumite (boj). Pořádají se soutěže v jednotlivých disciplínách a to individuální i týmové. Každý si zkrátka najde právě to, co jej baví nejvíce. Navíc se pořádají mezioddílová soustředění, děti si tak mohou najít opravdu široký okruh přátel nejen ze svého ale i z jiných oddílů a koutů republiky.

Co děláte nyní na poli sportovním a jaké máte sportovní plány na rok 2017?

Právě nyní se zotavuji po operaci palce u nohy a začínám s rehabilitací. Jakmile mi to bude dovoleno, skočím opět do tréninku. Ráda bych stihla nějakou soutěž ze série K1 premierl league / series A ještě před létem. Jestli to ale půjde, se uvidí až po rehabilitacích a návratu do tréninku. Nejpozději doufám, že v září odjedu MS goju ryu (jeden ze stylů karate) do rumunské Bukurešti.

VERONIKA MIŠKOVÁ

Narozena: 3. prosince 1992

Klub: Taro Kan Brno

největší úspěchy: 3. místo ME seniorů EKF 2015, 5. místo MS mládeže WKF 2013, 5. místo 1. Evropské Hry Baku 2015, 1. místo MS senioři goju ryu 2015